Puszkomaty działają w bardzo prosty sposób: wrzucamy puszkę i odbieramy nagrodę w wybranej przez siebie formie. Może to być bon na zakupy (do okazania podczas zakupów w Carrefour) lub złożenie dotacji na cele charytatywne (przekazywana jest całość zebranej kwoty). Z akcją powiązane są również różnego typu konkursy i plebiscyty, które mają zachęcić nas do segregacji puszek aluminiowych.
Co ważne, do puszkomatów przyjmowanie są puszki aluminiowe całe, uszkodzone i zgniecione, co znacznie upraszcza ich segregację w naszych domach. Pamiętajmy jednak, że puszkomaty przyjmują tylko puszki aluminiowe, pozostałe opakowania będą przez nie odrzucane.
W Polsce aż 30 proc. puszek aluminiowych nie jest poddawanych recyklingowi. Oznacza to, że materiał, z którego zostały wyprodukowane, jest marnowany. Sama puszka zaś dołącza do odpadów komunalnych lub, co gorsza, trafia jako śmieć do lasu czy na trawnik.
Poddanie puszek recyklingowi nie tylko oszczędza surowce naturalne, ale również energię. Każda poddana recyklingowi puszka umożliwia zaoszczędzenie nawet 95 proc. energii elektrycznej potrzebnej do produkcji puszki z nowego aluminium!
Wrzucając puszkę do puszkomatu, nie tylko otrzymujesz nagrodę, ale przede wszystkim chronisz środowisko, w którym wszyscy żyjemy.
Obecne puszkomaty - łącznie 25 - stanęły w województwach małopolskim i śląskim. To projekt pilotażowy i niedługo pojawią się w całej Polsce. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej www.recypuszek.pl.