Wspólny front przeciwko korporacjom

i

Autor: Tytus Szabelski

Wspólny front przeciwko korporacjom

2021-07-30 0:00

Większość z nas ma do czynienia z mediami społecznościowymi albo zakupami przez internet. Kieruje nami wygoda, łatwość dostępu lub szybkość realizacji naszych potrzeb. Rzadko zwracamy jednak uwagę na to, że cena tego jest wysoka: duża liczba usług, z których korzystamy, dostarczana jest przez największe zagraniczne koncerny cyfrowe o bardzo silnej pozycji rynkowej.

Przykładowo, niektórym platformom społecznościowym zarzuca się, że użytkownicy nie zawsze mają kontrolę nad swoimi danymi posiadanymi przez platformę, a dodatkowo są narażeni na fake newsy, które mogą wpływać nawet na wolność słowa i demokrację w państwach. Z kolei globalnym platformom handlu elektronicznego zarzucany jest realny, negatywny wpływ na życie współpracujących z nimi ludzi. Przykładowo, związki zawodowe reprezentujące pracowników polskich magazynów jednej z takich korporacji zwracają uwagę na niekorzystne warunki, z którymi muszą mierzyć się zatrudnieni: “Praca jest bardzo ciężka. W politykę spółki wpisana jest nieustanna presja na wyrabianie podkręcanych norm. Dla pracowników oznacza to ciągły wyścig oraz niepewność zatrudnienia” – mówi Jan Pękala, zakładowy społeczny inspektor pracy oraz związkowiec z Inicjatywy Pracowniczej. Na działalność koncernów zagranicznych skarżą się także przedsiębiorcy, których biznes mocno ucierpiał na współpracy z globalnymi platformami. Konsumenci zwracają z kolei uwagę na nieskuteczność zgłaszania niebezpiecznych produktów pochodzących z Azji.

W Polsce problemy związane z rozwojem gospodarki cyfrowej chce adresować Polska Karta Suwerenności Cyfrowej – koalicja eksperckich organizacji społecznych, która walczy o prawa użytkowników w sieci. Celem projektu jest zachęcenie polskiego rządu do stworzenia krajowego pakietu ochrony użytkowników w sieci. Wśród postulatów koalicji możemy znaleźć m.in.:

  • wzmocnienie ochrony pracowników zagranicznych koncernów cyfrowych,
  • uczciwe opodatkowanie cyfrowych gigantów,
  • zmuszenie gigantycznych platform do regularnego raportowania na temat swojej działalności.

Od kilku tygodni aktywiści zbierają również podpisy pod petycją, wzywającą polskich polityków do podjęcia aktywnych działań. Można podpisać ją na stronie internetowej kampanii: http://cyfrowasuwerennosc. pl/petycja

Projekt ma charakter otwarty i każdy wspierający wzmocnienie polskiego państwa w starciu z globalnymi korporacjami jest zaproszony do dołączenia do wspólnych działań

PKSC logo

i

Autor: Materiały prasowe Link: https://cyfrowasuwerennosc.pl/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają