Propozycja PO jest prosta: SLD dostanie po jednym stanowisku w zarządzie TVP i Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, a w zamian - według Radia Zet - pomoże PO i PSL przełamać prezydenckie weto do ustawy medialnej.
Platforma chciałaby przeprowadzić głosowanie nad prezydenckim wetem jeszcze przed wakacyjną przerwą, w przyszłym tygodniu. Gdyby weto udałoby się przełamać, ustawa mogłaby wejść w życie jeszcze w sierpniu. Wtedy już na pierwszym posiedzeniu po wakacjach posłowie mogliby wybrać nowy skład KRRiTv. Nowa Rada mogłaby odwołać obecny zarząd TVP na czele ze związanym z PiS prezesem Andrzejem Ubrańskim.
W sprawie ustawy spotkali się już szef SLD Grzegorz Napieralski i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. - To była bardzo dobra rozmowa - powiedział Napieralski. - Nie rozmawialiśmy na temat weta prezydenta, lecz o projektach ustaw dotyczących telewizji publicznej - dodał szef SLD.
- Zmiana ustawy medialnej zlikwiduje "propisowski" przechył w mediach publicznych - powiedział wcześniej na konferencji w Sejmie Komorowski.
Nowelizacja ustawy medialnej została z inicjatywy PO przyjęta przez Sejm w marcu. Zmienia m.in. zasady wyboru członków KRRiTV oraz zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych. Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę w maju.