Hemoroidy ma każdy z nas. To poduszeczki wypełnione krwią, które zamykają ujście odbytu. Kiedy są rozciągnięte, mogą jednak stanowić problem. Tworzą się wówczas guzki krwawnicze inaczej zwane żylakami odbytu, a potocznie "hemoroidami". Leczy je lekarz proktolog (potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu).
Pojawieniu się żylaków odbytu sprzyjają siedzący tryb życia i zła dieta. Niewystarczająca ilość błonnika (warzywa, owoce, grube kasze, pieczywo razowe) i za mało płynów prowadzą do zaparć, a te do żylaków.Jednym z pierwszych sygnałów choroby jest świąd w okolicy odbytu. Jeśli nie zareagujemy, kolejnym objawem będzie niewielkie krwawienie, najczęściej podczas wypróżniania. Potem dochodzi do wypadania guzka - po wypróżnieniu można go wyczuć w okolicy odbytu. Na początku cofa się samoistnie, w późniejszym stadium choroby trzeba mu pomóc wrócić na miejsce, a ostatecznie przez cały czas tkwi na zewnątrz odbytu. Ból pojawia się wtedy, gdy hemoroidom towarzyszą np. powikłania zapalne i zakrzepowe. Boli nie tylko podczas wypróżniania, ale także przy siedzeniu.
Żylaków odbytu możemy się pozbyć, poddając się nieskomplikowanym zabiegom chirurgicznym. Ulgę przyniosą maści i czopki. Mają działanie przeciwzapalne, usuwają świąd, ból i pieczenie, sprzyjają gojeniu się pękniętych guzków.