WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2012 w Polsce i za granicą. Gdzie zapalić znicz w internecie

2012-11-01 12:48

Uroczystość Wszystkich Świętych jest rzymskokatolicką tradycją, wiąże się ze składaniem czci wszystkim świętym w niebie (znanym i nieznanym). 1 listopada jak co roku wbierzemy się na groby naszych bliskich, aby uczcić ich pamięć i pomodlić się za nich. Jest to dzień wyjątkowy, przepełniony zadumą i refleksją nad własnym życiem. Ma również jednak swój ziemski wymiar, a mówiąc ściślej - komercyjny. Część osób nieźle zarabia w czasie, gdy większość modli się za zmarłych. 

Polonia za granicą pamięta o zmarłych rodakach

1 listopada nastaje czas ciszy i zadumy, niezależnie od tego, w co wierzymy - odwiedzamy cmentarze i miejsca spoczynku drogich nam osób. W ten dzień oblegane są również mogiły bohaterów narodowych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym, warszawiacy nie zapominają o Grobie Nieznanego Żołnierza, podobnie rzecz ma się w innych częściach kraju.

A kto pamięta o Polakach spoczywających w innych zakątkach świata, często w bezimiennych grobach? Oczywiście, nasi rodacy wyjeżdzający za chlebem również  tłumnie odwiedzają cemntarze, składają cześć ofiarom tragedii, przyozdabiają nagrobki. W dniu Wszystkich Świętych najwięcej polskich wiernych za granicą można zobaczyć w Chicago na cemntarzu św.Wojciecha, gdzie znajduje się Pomnik Ofiar Katynia.

Polacy chcą w ten sposób uczcić również pamięć o swoich bliskich, gdyż nie wszyscy mogą wrócić do kraju na święta. Cmentarze na Białorusii, Litwie, czy Ukrainie także przepełnione są naszymi rodakami. Polacy nie zapominają o rodzimych tradycjach, a za naszą wschodnią granicą ma to szczególnie silny patriotyczny wymiar, w czasie, gdy polska mniejszość walczy o zachowanie tożsamości narodowej.

Wszystkich Świętych za granicą - tradycje i zwyczaje

W USA dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest inaczej niż w Polsce. Amerykanie składają hołd żołnierzom poległym na frontach wojen podczas święta - Memorial Day, przypadającego w poniedziałek, po ostatnim weekendzie maja.

Natomiast w Niemczech dzień poświęcony zmarłym uroczyście obchodzony jest tylko w południowych i zachodnich częściach kraju, w których większość mieszkańców jest wyznania katolickiego. Pozostali wybierają się na groby rodzin w najbliższy weekend po Wszystkich Świętych, ze względu na pracę, gdyż nie we wszystkich landach jest to dzień wolny.

Z kolei Holendrzy wybierają się na groby swoich bliskich 4 maja. Składa się wtedy wieńce i kwiaty na miejscach kaźni i pomnikach. Natomiast w prawosławnej Bułgarii nie obchodzi się dnia Wszystkich Świętych. 3 listopada przypadają zgodnie z ich wiarą Zaduszki Archanielskie. Bułgarzy odwiedzają mogiły rodzin, zapalają znicze i wylewają na grób czerwone wino. Cerkiew zezwala na wypicie kieliszka przy grobie, lecz nigdy nie należy pić wina z tej samej butelki, z której wylewane jest na grób.

Zupełnie inaczej jest poza Europą. W Meksyku obchodzone są święta zwane Dniami Zmarłych. Pierwszy dzień poświęcony jest aniołkom, czyli małym dzieciom, a drugi dorosłym. W dni zaduszne meksykańskie cmentarze pełne są ludzi siedzących na grobach i śpiewających piosenki.

Zapalanie zniczy przez internet - gdzie można zapalić znicz w internecie?

Dziś za pomocą internetu można posprzątać, zapalić znicz i złożyć kwiaty na dowolnym grobie. W sieci znajdują się oferty zarówno profesjonalnych przedsiębiorstw, jak i osób, które chcą po prostu w ten sposób dorobić. Innym interesującym zjawiskiem jest możliwość korzystania z internetowych wyszukiwarek, poprzez które da się zlokalizować miejsce spoczynku bliskiej osoby.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych korzysta z systemyu który pozwala również na wydrukowanie mapy z trasą dojścia do grobu członka naszej rodziny.

 


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki