W Polsce Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy. Obchodzone jest także w wielu kościołach protestanckich, u anglikanów i w niektórych odłamach luteranizmu. Pierwotnie uroczystość tę obchodzono w maju, który był miesiącem poświęconym zmarłym. W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł święto z 13 maja na 1 listopada i od tego czasu zyskało wymiar powszechny. Natomiast w 837 roku Grzegorz IV postanowił, że 1 listopad będzie dniem, w którym nie tylko wspominamy męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła Katolickiego.
Od tego momentu ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych. Święto to obchodzone jest też przez inne wyznania, m.in. protestanckie. W Polsce Wszystkich Świętych jest dniem od wolny od pracy. Obowiązywał też w czasach PRL, natomiast system komunistyczny starał się nadać mu system komunistyczny i zmienić nazwę na Święto Zmarłych lub Wszystkich Zmarłych.
Jak zmieniały się tradycje obchodów 1 listopada?
Temu szczególnemu dniu towarzyszyło wiele obrzędów i zwyczajów. Gdzieniegdzie przetrwało karmienie dusz zmarłych a w tym celu na stole zostawiano chleb z masłem lub cały obiad. Specjalnie wypiekanym chlebem dzielono się również żebrakami modlącymi się za dusze zmarłych. W zależności od regionu chleb posiadał swoją nazwę np. "Powałka", "Petryczka" czy "Chleb Umarłych". Dzisiaj zostało to zastąpione nabożeństwami i modlitwami w kościołach oraz odwiedzaniem cmentarzy, kupowaniem wiązanek i zapalaniem zniczy.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail