Jakich kandydatów wystawiły partie w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Przyjrzyjmy się statystykom.
Jeśli chcesz głosować na kobietę, to w tych wyborach masz nieco większy wybór niż dotąd. Panie stanowią niemal połowę (43 proc.) kandydatów na listach wyborczych. Dla porównania: w 2009 roku było ich 23 procent.
Średnia wieku kandydatów to 45 lat, tak samo jak pięć lat temu. Najmłodsi startują z list Ruchu Narodowego: średnia – 35 lat, najstarszych kandydatów ma SLD-UP: średnia – 53 lata.
227 osób, czyli 18 procent spośród nich, ma doświadczenie w samorządzie. Na listach są też ministrowie, sekretarze stanu i urzędnicy. Stanowią 5 proc. ogółu. Najwięcej – bo 19 kandydatów – w komitecie wyborczym PSL. Kandyduje z niego między innymi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, była minister pracy Jolanta Fedak oraz Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w ministerstwie administracji i cyfryzacji i były wiceminister rolnictwa.
WIELKIE PRAWYBORY SE.pl GŁOSUJ TUTAJ!
Są też obecni posłowie na Sejm RP. Jest ich 137. Najwięcej – 45 obecnych posłów – kandyduje z komitetu PiS.
Oczywiście kandydują też obecni europarlamentarzyści. O reelekcję stara się 41 z 51 obecnych europosłów. 10 osób z różnych przyczyn zrezygnowało z kandydowania.
Ponadto możemy wybrać któregoś z profesorów: kandyduje 10 profesorów, 8 doktorów i 49 wykładowców.
Na podstawie www.mamprawowiedziec.pl