W przygotowanie obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości angażują się zarówno duże instytucje, jak i małe samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe.
Największym projektem włączającym Polaków we wspólne świętowanie już od lat jest akcja „Niepodległa do Hymnu”. Szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia organizują w co najmniej 700 miejscach w Polsce i na świecie wspólne śpiewanie hymnu.
– 11 listopada w samo południe każdy Polak i przyjaciel Polski może zatrzymać się na chwilę, przyłączyć do organizowanych w okolicy uroczystości lub zorganizować wspólnie z bliskimi śpiewanie naszego hymnu – mówi Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Hymn będziemy śpiewać między innymi w klasztorze na Jasnej Górze, przed Zamkiem Królewskim w Warszawie czy pod Bazyliką Mariacką w Krakowie. gdzie również hejnaliści włączą się do akcji – dodaje.
Część z przygotowywanych wydarzeń nawiązuje nie tylko do stulecia odbudowy polskiej państwowości, ale i do trwającego właśnie Roku Romantyzmu. Na przykład Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało jubileuszową wystawę „Rozważni i Romantyczni” na 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie.
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu zaprasza na rodzinny Weekend Niepodległości 2022, który otwiera uroczysta parada w placu Wolności. W południe 11 listopada uczestnicy wspólnie włączą się do akcji Niepodległa do Hymnu. Na cały weekend Centrum zaplanowało koncerty, pokazy, spotkania z artystami i autorami książek oraz wiele innych atrakcji. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku również przygotowuje rodzinne i radosne świętowanie. Muzeum bezpłatnie udostępnia dla wszystkich swoją stałą wystawę poświęconą Marszałkowi Piłsudskiemu. Ponadto 10 i 11 listopada zaplanowano między innymi gawędę i spotkanie z „Pieśnią niepodległą” przy ognisku, koncert „Polskie hymny”, warsztaty rodzinne i grę terenową, pokazy zabytkowych samochodów czy spacery z przewodnikiem po Sulejówku.
W Warszawie o godz. 13.00 rozpocznie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
– To jedno z największych wydarzeń ulicznych w Warszawie. Parady uliczne, tańce, koncerty na żywo, pokazy zabytkowych pojazdów i przemarsze rekonstruktorów to zaledwie fragment Festiwalu. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego powstanie scena muzyczna na której wystąpią takie gwiazdy jak Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON czy IRA. Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych tradycyjnie stanie się strefą zabaw dla dzieci – zapowiada Wojciech Kirejczyk. – Dla miłośników tańców ludowych z Wielkopolski, Suwalszczyzny, Rzeszowszczyzny czy z centralnej Polski Niepodległa przygotowała Scenę Tańców Polskich – zaprasza.
W wigilię Święta Niepodległości zaplanowano również duże wydarzenie muzyczne – Koncert dla Niepodległej. Retransmisję koncertu będzie można obejrzeć 13 listopada na antenie TVP Kultura o godz. 15.20, później koncert pojawi się też na kanale YouTube Niepodległej.
Więcej informacji o wydarzeniach w całym kraju znajdziemy na stronie: niepodlegla.gov.pl