1. Wybory samorządowe 2014. Kiedy głosować?
Wybory samorządowe 2014 odbędą się w niedzielę 16 listopada. Tego dnia zdecydujemy o przyszłości naszych miast, gmin i powiatów. Głosujemy od godziny 7 do 21. Pierwsze sondażowe wyniki poznamy tuż po godzinie 21.00 w specjalnych programach telewizyjnych, które tego dnia będą relacjonować dla nas przebieg wyborów.
Sprawdź koniecznie: Wyborczy przewodnik 2014. Kiedy głosujemy? W jakich godzinach otwarte są lokale wyborcze?
Zobacz też: Kalendarz wyborów samorządowych 2014. NAJWAŻNIEJSZE DATY, które musisz znać!
2. Gdzie głosujemy?
Swoje głosy oddawać będziemy w najbliższych lokalach wyborczych znajdujących się w naszym obwodzie. Do 12 listopada osoby niepełnosprawne, które chciały zagłosować w lokalu wyborczym pozbawionym barier architektonicznych, miały czas na załatwienie konieczności formalnych.
Zobacz też: Wybory samorządowe 16 listopada. Wybierz, gdzie chcesz głosować
Zobacz więcej: Wybory samorządowe 2014. Lokale wyborcze. Gdzie głosujemy? W którym lokalu wyborczym mogę oddać mój głos?
3. W jakich godzinach głosować?
Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7.00 do 21.00. Natomiast cisza wyborcza będzie obowiązywać już od piątku 14 listopada od 24.00. Jeśli ktoś złamie zasady i będzie chciał w tym czasie np. rozdawać ulotki, czeka na niego niemała grzywna, bo 5 tysięcy złotych. Radzimy, aby nie ryzykować!
4. Jak głosować?
W większości przypadków będziemy oddawać cztery głosy. W miastach na prawach powiatu mieszkańcy wybierać będą radnych miasta, sejmiku województwa oraz prezydenta miasta.
Sprawdź więcej: Wybory samorządowe 2014. Jak głosować, żeby głos był ważny?
5. Kiedy głos jest ważny?
Oddany głos jest ważny, krzyżyk musi być postawiony w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania. Należy pamiętać, że w lokalu wyborczym otrzymamy cztery lub trzy karty w różnych kolorach. Na każdej karcie można oddać głos tylko na jedną osobę - czyli postawić tylko jeden krzyżyk.
Sprawdź: Wybory samorządowe 2014. Kiedy głos jest ważny? Co zrobić, by oddany głos się liczył w wyborach?
6 Ile oddajemy głosów? Ile otrzymamy kart do głosowania?
Wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania w czterec h różnych kolorach: biała (w wyborach do rad gmin), żółta (w wyborach do rad powiatu), niebieska (w wyborach do sejmików wojewódzkich) i różowa (w wyborach wójta, burmistrza). W miastach na prawach powiatu wyborcy otrzymają tylko trzy karty (bez żółtej).
Zobacz: Wybory samorządowe 2014. Ile oddajemy głosów? Ile otrzymamy kart do głosowania?
7. Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?
Głosowanie korespondencyjne to możliwość udziału w głosowaniu bez konieczności osobistego i bezpośredniego stawiennictwa w obwodowej komisji wyborczej. Niepełnosprawny, który chce oddać głos drogą korespondencyjną. powinien zgłosić to wcześniej (w tym roku do 27 października 2014). Zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
8. Dopisanie wyborcy do spisu wyborców
Dopisanie wyborcy do spisu wyborców jest możliwe w wybranym przez niego obwodzie głosowania, ale wyłącznie na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla jego stałego zamieszkania. Należy złożyć osobny wniosek najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów (tj. 12 listopada 2014 roku). Dopisanie do spisu wyborców możliwe jest we właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania albo w której czasowo przebywa.
Więcej na ten temat: Wybory samorządowe 2014. Dopisanie do spisu wyborców. Jak to zrobić? Jakie obowiązują terminy?
9. Diety członków komisji w wyborach samorządowych 2014
Od 2014 roku Państwowa Komisja Wyborcza podniosła wynagrodzenie członków komisji wyborczych (diety) w wyborach samorządowych. Dieta za pracę w obwodowej komisji wyborczej wyniesie 300 zł (a nie 165, jak było do tej pory), w terytorialnej - 650 zł (zamiast 245 zł).
Zobacz: Wybory samorządowe 2014. Diety członków komisji w wyborach samorządowych 2014. Ile wynoszą?
10. Głosowanie przez pełnomocnika. Na czym polega? Jak to działa?
Głosować przez pełnomocnika może ten wyborca, który nie ma możliwości dotarcia do lokalu wyborczego bądź ukończył 75 rok życia.
Kto może być pełnomocnikiem? Nie może nim członek komisji „macierzystej” dla udzielającego pełnomocnictwa, mąż zaufania, ani żaden z kandydatów. Może nim zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający jej pełnomocnictwa. Osoba, która chce udzielić pełnomocnictwa, musi najpóźniej do 7 listopada złożyć wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest wpisany do rejestru.
Zobacz WIĘCEJ: Wybory samorządowe 2014. Głosowanie przez pełnomocnika. Kto może tak zagłosować? Na czym to polega?
11. Cisza wyborcza. Co to jest? Kiedy obowiązuje? Jakie są kary za jej złamanie?
Cisza wyborcza to czas, kiedy wyborcy mają nareszcie szansę spokojnie zastanowić się, kto ma rządzić ich regionem. Od północy z piątku na sobotę (z 14 na 15 listopada) zabronione będą jakiekolwiek formy agitacji. Cisza wyborcza trwa do godziny 21.00 w niedzielę 16 listopada.
Zobacz WIĘCEJ o ciszy wyborczej: Cisza wyborcza dziś od północy! Co grozi za jej złamanie? Nawet MILION ZŁOTYCH KARY!
12. Kiedy poznamy wyniki?
16 listopda po godzinie 21 (czyli po zakończeniu ciszy wyborczej) podane do informacji zostaną wyniki wyborów samorządowych oparte na sondażu exit poll. Sondaż ten opiera się na odpowiedziach udzielnych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Wyniki będą podane przez telewizje: Telewizja Polska, TVN24 i Polsat News.
Zobacz: Wybory samorządowe 2014. Kiedy poznamy wyniki wyborów? Wyniki wstępne i wyniki ostateczne