Wybory 2018. Głosowanie w całej Polsce przebiega bez większych problemów i w tej chwili nie ma przesłanek do przedłużenia ciszy wyborczej - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na pierwszej konferencji prasowej.
Jednak nie obyło się bez incydentów. Jak donoszą korespondenci "Super Expressu", w nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy włamali się do przedszkola na oś.Nałkowskich w Lublinie. Mieści się tam lokal wyborczy. Do samego lokalu się nie dostali, o czym świadczą nienaruszone pieczęcie. Mimo to lokal otwarto z półgodzinnym opóźnieniem. Nikt w tym czasie nie przyszedł głosować. Z przedszkola zaś zniknął ...sprzęt RTV .
Natomiast w Wielkopolsce były do tej pory trzy incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej. W Jarocinie ktoś zerwał dwa plakaty kandydatów do samorządu. W Pile zniszczony został baner wyborczy. Sprawcą był 19-latek. Został już ukarany mandatem. W Śremie zaś dyżurny policji przyjął zgłoszenie o naruszeniu ciszy wyborczej. - Kierowca samochodu marki Chrysler jeździł po mieście z naklejonym plakatem swojej żony, kandydatki do rady miasta - tłumaczy nadkom. Ewa Kasińska z KPP Śrem. Mężczyzna wyjaśniał, że nie wiedział, iż w ten sposób narusza ciszę wyborczą.
Dla odmiany w Birczy na Podkarpaciu przez 13 minut nie bylo prądu w lokalu wyborczym. Komisja będzie pracować tam przez 13 minut dłużej, ale wszyscy wyborcy poczekali, więc cisza wyborcza nie zostanie tam przedłużona.
Nie obyło się bez incydentów także na Podlasiu. Dotychczas zanotowano tam 21 incydentów, głównie dotyczących naruszenia ciszy i niszczenia / usuwania plakatów. W Boguszycach (pow. łomżyński) policjanci zatrzymali do wytrzeźwienia 35-latka, który po otrzymaniu kart do głosowania zaczął zachowywać się arogancko,a po zwróceniu mu uwagi, opuścił lokal i został ujęty przez policjantów. Nieposłuszny wyborca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
PKW podała, że w sumie odnotowano 385 czynów, które mogą stanowić przestępstwa bądź wykroczenia związane z wyborami. Większość naruszeń to zakłócanie porządku, zrywanie plakatów kandydatów wyborczych czy agitacja. W działania związane z wyborami jest zaangażowanych ponad 28 tys. policjantów.