1 maja wypada w poniedziałek, 3 maja – w środę. Wystarczy wziąć sobie jeden dzień wolnego, na wtorek, by wypoczywać całe 5 dni. To w wersji minimum, bo w wersji maksimum bierzemy trzy dni urlopu – na wtorek, czwartek, piątek – i wyjeżdżamy na 9 dni. A to już całkiem porządny urlop.
Poznaj swój kraj
Wyjechać warto całą rodziną, by zmienić klimat, złapać trochę słońca, naładować akumulatory i pozwiedzać. Może zabierzemy dzieci do Gdańska, Wrocławia, Krakowa czy Warszawy? Muzea, parki, zabytki, teatr... Można też ruszyć w plener i połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem. Dokąd? Choćby szlakiem zamków krzyżackich. Zwiedzanie połączymy z jazdą na rowerze i z łowieniem ryb. Na odkrycie czeka Podlasie, jego wiele kultur i religii – od Tatarów w Kruszynianach i Bohonikach, przez Muzeum Ikon i prawosławny Monaster w Supraślu, synagogę i kirkut w Tykocinie. Maj to idealny moment na zwiedzanie parków narodowych – wiosna pięknie rozkwita na Roztoczu, a wędrówka szlakiem szumów na Tanwie to ogromna przyjemność. Wiele atrakcji oferuje Świętokrzyskie – od Sandomierza, przez Święty Krzyż po rezerwat archeologiczny w Krzemionkach Opatowskich. Warto też ruszyć – pieszo i na rowerze – na Jurę Krakowsko- Częstochowską albo chociaż na sam szlak Orlich Gniazd. Na odkrycie zasługuje Dolny Śląsk – z jego przyrodą, Błędnymi Skałami, zamkami i pałacami. Możliwości jest mnóstwo!
Zniżki i bezpłatne leczenie
Takie wyjazdy to niestety dosyć spory wydatek. Dlatego warto wcześniej poszukać opcji i możliwości korzystania ze zniżek. Jeśli mamy trójkę dzieci podczas wyjazdu bardzo przydatna może być Karta Dużej Rodziny. Daje dostęp do zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin, m.in. tańszych biletów na wydarzenia kulturalne, wystawy, do muzeów, ośrodków rekreacyjnych, sklepów czy przejazdów komunikacją publiczną. Na stronie rodzina.gov.pl można znaleźć wykaz instytucji i firm, które honorują tę kartę https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/partnerzy-karty-duzej-rodziny. Karta przysługuje dzieciom do ukończenia 18. r.ż., jeśli się uczą – do 25. r.ż. Aby ją otrzymać, trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminy, ale znacznie prościej można zrobić to przez internet, wystarczy tylko posiadać lub założyć Profil Zaufany. To po prostu nasz podpis elektroniczny, dzięki któremu możemy korzystać z urzędowych e-usług. Klienci PKO Banku Polskiego oraz Inteligo mogą zrobić to przez serwis transakcyjny. Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można uzyskać dostęp do serwisów administracji publicznej. Siedząc na kanapie we własnym salonie, załatwimy swoje sprawy urzędowe online. Profil Zaufany przyda nam się także, by złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta może się okazać niezwykle przydatna, jeśli majówkę zamierzamy spędzić za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinie czy Szwajcarii i będziemy zmuszeni skorzystać tam ze świadczeń zdrowotnych. Koszt naszej wizyty lekarskiej w publicznej przychodni czy leczenia szpitalnego poniesie polski NFZ.
-
JAK UTWORZYĆ PROFIL ZAUFANY ZA POŚREDNICTWEM iPKO
1. Po zalogowaniu się do konta internetowego, klikamy w zakładkę „e-Urząd”. Znajdziemy ją w górnym menu ekranu. Następnie wybieramy opcję „Załóż Profil Zaufany”. 2 . Sprawdzamy poprawność swoich danych oraz nadajemy login potrzebny do korzystania z Profilu Zaufanego. 3. Potwierdzamy operację kodem z narzędzia autoryzacji. Na adres e-mail podany we wniosku otrzymamy wiadomość z potwierdzeniem założenia Profilu Zaufanego. |