Zima potrafi uderzyć nas po kieszeni. Co więcej - w naszym kraju sezon grzewczy trwa średnio aż 7 miesięcy. Co zrobić, by rachunek w tym roku był nawet o kilkaset złotych niższy niż w zeszłym? Eksperci doradzają - czas wymienić okna na energooszczędne.
Patrz na współczynnik Uw
Przez okna o niskich parametrach termoizolacyjnych może uciekać nawet 30 proc. ciepła. Tylko w ciągu miesiąca przez okno o współczynniku przenikania ciepła Uw = 1,8 może przenikać około 54 kWh energii. Jak to się przekłada na nasze rachunki? Dokonajmy prostej kalkulacji w oparciu o koszty wytworzenia 1 kWh energii z najpopularniejszych surowców stosowanych do ogrzewania w domach - czyli gazu i węgla. Ich cena to ok. 0,20 zł. Zatem - jak łatwo policzyć - w czasie sezonu grzewczego tracimy na jednym oknie aż 75 zł i 60 gr!
Okna energooszczędne, choć trzeba za nie zapłacić zwykle nieco więcej, stają się coraz bardziej popularne, bo każdemu z nas na sercu leżą - prócz kosztów budowy domu - przyszłe koszty jego eksploatacji.
Kupując okna, na pewno należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Parametr ten informuje nas o poziomie ucieczki ciepła przez okno po jego zamontowaniu. Im jest on niższy, tym więcej energii zostanie w naszym domu. W przypadku okien energooszczędnych współczynnik przepuszczalności wynosi od 0,85 do 1,00 W/m2K, choć istnieją również modele, gdzie Uw jest jeszcze niższe - nawet do 0,6 W/m2K.
Szyba, która zarabia
Przed stratami energii najbardziej ochronią nas szyby. To właśnie od nich w dużej mierze zależy, czy nasze okna pomogą nam obniżyć rachunki. Co więcej, dziś zastosowanie nowych, "inteligentnych" pakietów szybowych pozwala na to, by okna zarabiały! Jak? Tajemnica tkwi w wykorzystaniu sił natury.
Nowoczesne okna wpuszczają ciepło słońca do domu i pomagają je gromadzić. Rocznie, przy dobrym nasłonecznieniu, może nam "wpaść" przez metr kwadratowy szyby nawet 1 kW dodatkowej energii cieplnej!
- Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych powłok, które przepuszczają więcej energii słonecznej niż standardowe pakiety szybowe - tłumaczy Grzegorz Bułat, kierownik Działu Technologii z OKNOPLAST.