Wypad w Karkonosze przed sezonem

i

Autor: materiały prasowe

Wypad w Karkonosze przed sezonem

2015-11-26 1:00

Wyjazd do Karpacza, niezależnie od aury, zawsze jest atrakcyjny i pozwoli naładować akumulatory. Karkonosze oferują też mnóstwo różnorodnych okazji do aktywnego wypoczynku.

KARPACZ to miasteczko u stóp KARKONOSZY, w okolicach ŚNIEŻKI (1602 m n.p.m.). Wypoczywając w Karpaczu, zdobyć możemy nie tylko Śnieżkę, ale także inne pobliskie szczyty – SMOGORNIĘ i KOPĘ, a także powspinać się na tutejsze skałki: PIELGRZYMY, SŁONECZNIK i KRUCZE SKAŁY. Zachowajmy jednak szczególną ostrożność podczas wycieczek górskich o tej porze roku. Pamiętajmy nie tylko do dobrych butach, ale także o odzieży chroniącej przed silnym wiatrem i deszczem.

Atrakcje dla turysty

Po drodze na KOPĘ zatrzymajmy się na chwilę przy dolnej stacji kolei linowej, by podziwiać DZIKI WODOSPAD. Warto zajrzeć do świątyni Wang (ul. Na Śnieżkę 8). To średniowieczny drewniany kościół w KARPACZU GÓRNYM, stojący na wysokości 885 m n.p.m. Został zbudowany w XII wieku w miejscowości VANG w południowej Norwegii. Wykonany jest z nasyconej żywicą sosny norweskiej. Świątynię przeniesiono w KARKONOSZE dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca w 1844 roku. Wielką atrakcją regionu jest zapora na rzece ŁOMNICY. Dotrzemy tu, wybierając czerwony szlak turystyczny. Została zbudowana w ramach programu przeciwpowodziowego w latach 1910–1915. Z jednej strony utworzyła jezioro, a z drugiej powstała malownicza kaskada nazywana WODOSPADEM ŁOMNICY.

Lalki i bajki

W samym mieście obejrzyjmy dość ciekawe Muzeum Sportu i Turystyki. Mieści się ono w samym centrum Karpacza, przy ul. Kopernika, w zabytkowej górskiej chacie o konstrukcji przysłupowej. Nie tylko dzieci zachwycone będą Miejskim Muzeum Zabawek (ul. Kolejowa 3). Można tu podziwiać kolekcję lalek i zabawek z całego świata – ponad 2000 eksponatów. Szczególną frajdę będą mieli miłośnicy kolei, ponieważ różnego rodzaju kolejkom poświęcono całą salę. Jeśli podróżujemy z dziećmi, zabierzmy je także do Bajkowej Chaty (ul. Obrońców Pokoju 1). Znajdą w niej wielu bohaterów ukochanych bajek oraz... Świętego Mikołaja! W centrum KARPACZA (ul. Konstytucji 3 Maja) stoi dawna karczma sądowa, która była siedzibą władz lokalnych. Pierwszą wybudowano w 1602 roku, obecna pochodzi z 1836 roku. Mieści się w niej Bachus. Po drugiej stronie ulicy zobaczymy „lipę sądową". Drzewo ma ponad 5 m obwodu i jest uznane za pomnik przyrody. W pobliskich KOWARACH warto obejrzeć Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, a w ŚCIEGNACH – zajrzeć do Western City.

Dla miłośników sportu

KARPACZ to wielki ośrodek turystyczny, w którym możemy wypoczywać aktywnie o każdej porze roku. Amatorzy sportów wodnych chętnie odwiedzą Aquapark Sandra (ul. Obrońców Pokoju 3). W skład kompleksu wchodzi aż siedem basenów. Są tu: basen pływacki, sztuczna rzeka, basen z gorącą wodą i stanowiskami do jacuzzi, z zimną wodą z wodospadem, ze sztuczną falą, dla dzieci z zabawkami i zjeżdżalnie. Popluskać się można także w Parku Wodnym Tropikana przy Hotelu Gołębiewski. Są tu baseny, zjeżdżalnie, wanny jacuzzi, sauny i wiele innych atrakcji. W KARPACZU pojeździmy również na łyżwach. Całoroczne lodowisko znajdziemy przy ul. Gimnazjalnej 2. Zimą czynne jest także lodowisko Talaga (ul. Obrońców Pokoju 6). Poszalejemy w całorocznym parku linowym (Ośrodek Sportów Ekstremalnych na czynnej skoczni narciarskiej K85 Orlinek). Możemy tu zjechać tyrolką z wysokości 40 metrów, powspinać się na 25-metrowej ściance i zjechać pionowo na linie alpinistycznej z 40-metrowej skoczni. Są mosty wiszące nawet 20 m nad ziemią. Adrenaliny dostarczą nam ekstremalne huśtawki, tzw. wahadło małe i duże, rozpięte pomiędzy podporami skoczni. Jeśli komuś mało emocji, może skoczyć na bungee. Na górze POHULANKA w KARPACZU znajdziemy PZU Trasę Zdrowia i pełną infrastrukturę rekreacyjną. Można tu potrenować na świeżym powietrzu lub doskonale spędzić czas z rodziną. Można tu też biegać i uprawiać nordic walking. Jeśli tylko śnieg dopisze, do Karpacza koniecznie zabierzmy narty – te zjazdowe i te biegowe!

Gdzie zjeść i spać

W KARPACZU największe wzięcie wśród turystów ma kuchnia polska. Doskonałą sławą cieszą się posiłki w restauracji U Petiego (w połowie stoku Kolorowa, ul. Parkowa 10), w Wiszących Tarasach (ul. Konstytucji 3 Maja 23c), w Kolorowej (ul. Konstytucji 3 Maja 3), Pod Jesionami (ul. Karkonoska 12), w Pierogowie (ul. Nad Łomnicą 23), w Chacie Karkonoskiej (ul. Wolna 4) i w barze Komuszek (ul. Konstytucji 3 Maja 11). W KARPACZU jest zatrzęsienie hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater. By znaleźć ciekawą miejscówkę, wystarczy wejść na jeden z wielu serwisów blokingowych w internecie. Niestety, dojazd do KARPACZA nie jest najlepszy. Najlepiej wybrać się samochodem. Jeśli zdecydujemy się na podróż pociągiem lub autobusem, musimy liczyć się z przesiadką w JELENIEJ GÓRZE.

Świetny pomysł na urozmaicenie wyczynowego treningu

– mówi JAKUB KALINOWSKI z Fundacji V4Sport

Jeśli trenujemy wyczynowo, PZU Trasę Zdrowia możemy potraktować jako miejsce do urozmaicenia treningu. Warto na niej wykonywać ćwiczenia rozciągające, które są wskazane przed i po aktywności fizycznej. Ćwiczenia na Trasie Zdrowia na świeżym powietrzu są bardzo wskazane dla osób, które zwykle trenują w hali. Na instalacjach można wyćwiczyć siłę, gibkość, koordynację i równowagę, wzmocnić mięśnie i stawy. PZU Trasa Zdrowia jest także doskonała do poprowadzenia treningu grupowego obwodowego, bo mamy tu kilka instalacji w niedalekiej odległości od siebie. To świetna propozycja dla większego zespołu treningowego. Grupy biegowe, nordic wal king czy piłkarze mogą więc ćwiczyć jednocześnie, przy czym każdy wykonuje inne ćwiczenie, a następnie zmienia swoje miejsce. Taki trening wprowadza elementy interwałowe – jest dynamiczny i efektywny. Szczególnie polecamy ćwiczenia na PZU Trasy Zdrowia teraz, w okresie roztrenowania, po sezonie, gdy nie planujemy żadnych startów. Na naszej stronie internetowej pzutrasyzdrowia.pl już niedługo będzie można znaleźć różne propozycje wykorzystania instalacji PZU Trasy Zdrowia w treningu.


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki