Tylko grupa osób samozatrudnionych zapłaci od 266 do 523 milionów złotych rocznie. Z wyliczeń Biztok wynika, że nowe regulacje spowodują zasilenie kasy mediów publicznych aż o ponad miliard złotych!
Zmiany w sposobie naliczania opłaty abonamentu RTV odczują najprawdopodobniej wszyscy. Konkretny kształt ustawy medialnej jest konsultowany od września w Ministerstwie Kultury.
Zobacz też: Zapłacimy więcej za abonament telewizyjny
- Opłata audiowizualna, nad którą pracuje Ministerstwo Kultury, a przy której my ekspercko pomagamy, odchodzi od zasady, że płaci się za odbiornik. Płaci się za usługę powszechną, którą jest nadawanie atrakcyjnego programu mediów publicznych - zaznacza prezes KRRiT, Jan Dworak.
Ile konkretnie wyniesie podatek? Na razie dokładnie nie wiadomo, jednak Jan Dworak dodaje, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej będzie to kwota w granicach 10-20 złotych miesięcznie. Generalnie wysokość opłaty ma być uzależniona od liczby zatrudnionych pracowników, a nie liczby odbiorników znajdujacych się w firmie.
Płatnikami abonamentu staną się także stowarzyszenia, fundacje i organizacje społeczne - wszystkie one uiszczać będą podstawową, najniższą stawkę.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail