Z nami odzyskasz pieniądze za mandat

2009-07-16 4:00

Pasażerowie komunikacji miejskiej, którzy dostali kary za brak podpisu lub numeru dokumentu ze zdjęciem na karcie miejskiej, mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy za mandat.

Do syna Urszuli Napieraj (37 l.) na stacji Wilanowska podszedł kontroler. Chłopak pokazał kartę miejską z wpisanym numerem i nazwiskiem, ale bez numeru legitymacji szkolnej. Robert (14 l.) tłumaczył, że mama nie kazała mu wpisywać numeru, bo zmienili miejsce zamieszkania i właśnie czeka na nową. Chłopiec miał przy sobie starą legitymację ze starym adresem oraz potwierdzenie zameldowania z miejsca, gdzie się przeprowadzili. Mimo to kontroler wypisał mu mandat.

- Gdybym wpisała stary numer legitymacji i starła go potem acetonem, to oczywiście potem bilet byłby nieważny jako naruszony - mówi zbulwersowana matka chłopca. - A przecież jestem uczciwa, kupiłam synowi bilet i numer wpisałabym po otrzymaniu legitymacji! - dodaje. Na szczęście teraz, gdy w życie weszła uchwała Rady Warszawy, pani Urszula ma prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy, które musiała zapłacić. - Pieniądze pasażer otrzyma w gotówce albo przelewem na konto. To zależy tylko od niego - informuje Igor Krajnow (31 l.), rzecznik ZTM. - Wszystkie wnioski złożone w terminie do 14 sierpnia zostaną rozpatrzone. Jeśli wniosków będzie dużo do rozpatrzenia w tym samym czasie, to pasażerowie będą musieli uzbroić się w cierpliwość i czekać na pieniądze. Będziemy je jednak rozpatrywali tak szybko, jak to będzie możliwe - zapewnia.

"Super Express" towarzyszył pani Urszuli Napieraj w składaniu wniosku krok po kroku. Od wczoraj w punktach obsługi pasażera ZTM ustawiały się kolejki osób, które chciały złożyć dokumenty o anulowanie kary. Na zwrot zapłaconych mandatów miasto będzie musiało przeznaczyć niemal 5 mln zł.

To musisz zrobić

Krok 1. Wypełnij wniosek
W dokumencie muszą się znaleźć dane pasażera, miejsce, gdzie dostał mandat, numer linii, numer wezwania do zapłaty i numer kontrolera, który wystawił mandat. Nie trzeba mieć przy sobie wezwania do zapłaty. Wniosek może być napisany ręcznie albo na blankiecie, który można pobrać w siedzibie ZTM.

Krok 2. Złóż dokumenty
Z wnioskiem i podpisaną prawidłowo kartą miejską lub nową spersonalizowaną trzeba się zgłosić do jednego z POP. Trzeba mieć przy sobie także dokument ze zdjęciem, którego numer został wpisany do mandatu.

Krok 3. Odbierz pieniądze
Zwrot za mandat można będzie odebrać po rozpatrzeniu odwołania przez ZTM. Można wziąć gotówkę lub zażądać przelewu na konto.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki