27 lipca 2018 roku wszyscy powinni spojrzeć w niebo. Tak długie zaćmienie Księżyca odbywa się raz na 100 lat. Zwłaszcza, że zjawisko będzie wyjątkowo dobrze widoczne w Polsce. Jeśli dodatkowo dopisze pogoda, tej nocy czeka nas niezła gratka. Zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godzinie 21.30 i potrwa 1 godzinę i 43 minuty. Nie zapomnijcie 27 lipca spojrzeć w niebo, bo kolejna okazja na tak długie zaćmienie będzie ... w 2123 roku. Możemy tego nie dożyć :)
Zaćmienie Księżyca powstaje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. Ostatnie całkowite zaćmienie było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku. W tym wieku zdarzą się w sumie 143 zaćmienia Księżyca, z tego 85 będzie całkowitych, a 58 – częściowych.
Czego mogą się spodziewać obserwatorzy?W rozmowie z PAP populyzator astronomii, Karol Wójcicki tłumaczył: - Księżyca w pełni, który świeci dużo słabiej w fazie całkowitej - może być wręcz ledwo widoczny na tle ciemnego nieba, ale z pewnością będziemy mogli dostrzec jego krwawo-czerwoną barwę i taki stan utrzyma się mniej więcej do północy czasu lokalnego w Polsce. Następnie kontynuował: - W czasie całkowitego zaćmienia Księżyca, gdy Srebrny Glob zacznie przechodzić przez cień naszej planety, będzie można zauważyć, jak jego tarcza powoli ciemnieje. W pewnym momencie ten cień staje się coraz bardziej czerwony. Dzieje się tak dlatego, że im głębiej Księżyc wchodzi w cień naszej planety, tym więcej pada na niego światła przefiltrowanego przez ziemską atmosferę.
Tej samej nocy będzie można zobaczyć również inne ciekawe zjawisko, tzw. opozycję Marsa. Czerwona Planeta znajdzie się dokładnie po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce. Według Wójcickiego to będą najlepsze warunki do obserwacji Marsa w tym roku. Przypomniał on ponadto: – Warto jednak dodać, że 3 dni później, w okolicach 30-31 lipca Mars znajdzie się najbliżej naszej planety od 2003 roku. Będziemy mieli więc do czynienia z tzw. wielką opozycją Marsa, w czasie której Mars będzie nie tylko miał duże rozmiary kątowe na niebie, ale jednocześnie będzie jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie, zaraz po Słońcu, Księżycu i planecie Wenus.