Zadbaj o nerki

2009-09-28 7:00

Nerki dzień i noc filtrują krew, aby wydalić wraz z moczem zbędne produkty przemiany materii. Gdyby nie ich praca, w krótkim czasie doszłoby do śmiertelnego zatrucia organizmu

Ponieważ układ moczowy, obok oddechowego i pokarmowego, jest najczęstszym obiektem ataków zarazków, należy o niego dbać. Wystarczy kąpiel w niezbyt czystej wodzie, żeby złapać zapalenie pęcherza. Ta przykra dolegliwość nierzadko trapi starsze osoby.

O tym, że coś niepokojącego dzieje się z naszym układem moczowym, może świadczyć wiele objawów. I tak np. uczucie parcia na pęcherz przy jednoczesnej niemożności wysiusiania się, piekący ból podczas oddawania moczu, bóle w dole brzucha, także krew w moczu i podwyższona temperatura mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza i dróg moczowych. Z kolei szybko rosnąca gorączka, bóle brzucha i nudności alarmują o odmiedniczkowym zapaleniu nerek. Ostre, promieniujące w kierunku krocza bóle w boku, trwające zazwyczaj kilka godzin, uczucie potrzeby oddania moczu, mogą być objawami kamicy nerkowej. O chorobach układu moczowego mogą ponadto świadczyć takie sygnały jak: podwyższone ciśnienie tętnicze krwi oraz charakterystyczne obrzęki (zwłaszcza te wokół oczu).

Zapalenie dróg moczowych najczęściej jest powodowane bakteriami, przedostającymi się przez cewkę moczową do pęcherza. Kamica nerkowa jest spowodowana złogami, zwykle wapnia. Do rozwoju tej choroby może dojść również, gdy organizmowi brakuje magnezu. Nietrzymanie moczu zaś może być wrodzone lub nabyte. U starszych osób najczęstszą przyczyną jego pojawienia się jest występowanie mimowolnych skurczów pęcherza. Do tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu może dojść w przypadku osłabienia mięśni zwieraczy i dna macicy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają