Zadymiony Kraków

i

Autor: Shutterstock

Wieści z regionu. Małopolska. Zadymiony Kraków. Walka ze smogiem

2016-02-12 3:00

Duża część ludności Ziemi nie mieszka w środowisku uznanym za przyjazne dla zdrowia. Jednak warunki, w jakich żyją i oddychają mieszkańcy Krakowa, należą do najgorszych w Europie.

Norma zanieczyszczeń powietrza w Krakowie jest często przekraczana. Odpowiada za to niekorzystne położenie w niecce, zabudowanie kanałów przewietrzania i duża liczba dni bezwietrznych. Krakowski smog produkuje dym z 40 tysięcy palenisk, lokalny przemysł, zanieczyszczenia spoza miasta i intensywny ruch samochodowy.

Obowiązkowa moda

Coraz częstszym widokiem na krakowskich ulicach są maski antysmogowe. Wybierając maskę, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko komfort noszenia i estetykę, ale przede wszystkim jej skuteczność. Równie ważna jest regularna wymiana filtrów w masce, co najmniej tak często, jak zaleca producent.

Gruntowna zmiana

Od 2014 roku w nowo wybudowanych domach nie wolno instalować urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Od 2018 roku zakaz palenia węglem i drewnem ma objąć wszystkich mieszkańców. W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji władze Krakowa obiecują dofinansowanie do wymiany ogrzewania z węglowego na elektryczne, gazowe, olejowe, bazujące na odnawialnych źródłach energii lub ogrzewanie z sieci ciepłowniczej. Proponowana refundacja wynosi nawet 100 proc. poniesionych kosztów inwestycji. Osobom o niskich dochodach, które wymienią ogrzewanie węglowe, przysługują dopłaty do rachunków za ogrzewanie.

Zamiast samochodu

Gdy poziom stężenia pyłu we wszystkich pięciu stacjach monitorujących zanieczyszczenie przekroczy 150 mikrogramów na m sześc. lub w jednej stacji poziom 200 mikrogramów, kierowcy mogą jeździć za darmo autobusami i tramwajami. "Biletem" jest ważny dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają