Zamień rentę na emeryturę

2009-11-27 3:00

Jeśli pobierasz rentę z tytułu niezdolności do pracy, możesz - po spełnieniu określonych warunków - zamienić rentę na emeryturę i zyskać nawet 200 złotych miesięcznie! Tyle dostanie kobieta, która od 2004 roku pobierała rentę i w tym roku po skończeniu 60 lat przechodzi na emeryturę. Przeczytaj koniecznie, co zrobić, by przejść na emeryturę oraz jak ZUS wylicza twoje świadczenia.

Osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, która skończy 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, zamiast renty otrzyma emeryturę. Dodatkowym warunkiem poza osiągnięciem ww. wieku jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przez jakikolwiek okres. Nie ma tu znaczenia, przez ile lat płaciłeś te składki ubezpieczeniowe.

Wybierz sposób liczenia

Możesz sobie wybrać sposób, w jaki ZUS wyliczy ci emeryturę. Do obliczenia podstawy wymiaru emerytury możesz:

wskazać zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty albo

ustalić podstawę wymiaru na nowo, a więc z uwzględnieniem aktualnej kwoty bazowej według zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę lub z dowolnych 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę. Mogą to być:

- inne zarobki, tj. uzyskane w innym okresie niż te, które przyjęto do obliczenia podstawy wymiaru renty albo

- te same zarobki, jakie zostały przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru renty, jeśli można je przyjąć także do ustalenia podstawy wymiaru emerytury (tzn. jeżeli zarobki te przypadają na podany wyżej okres).

Podstawa wymiaru renty

Jeżeli podstawę wymiaru emerytury stanowi podstawa wymiaru renty, to wówczas ZUS przyjmuje ją w wysokości uwzględniającej rewaloryzację i wszystkie waloryzacje przypadające od przyznania renty do przyznania emerytury.

Jak oblicza się emeryturę?

Każda emerytura z podstawą wymiaru taką samą jak przy rencie, a również i ta, do której ustalono podstawę wymiaru na nowo - to suma trzech składników:

24 proc. kwoty bazowej, czyli tzw. część socjalna emerytury;

po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok składkowy (z uwzględnieniem pełnych miesięcy);

po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok nieskładkowy (z uwzględnieniem pełnych miesięcy).

Osoba, dla której nie można obliczyć podstawy wymiaru emerytury na nowo - wówczas zarówno część socjalna, jak i część należna za okresy składkowe i nieskładkowe obliczane są od nowej kwoty bazowej - może uzyskać nową kwotę bazową do obliczenia części socjalnej, jeżeli będąc na rencie przez co najmniej 30 miesięcy, pracowała zarobkowo i podlegała z tego tytułu ubezpieczeniu. Emerytura, której wysokość obliczona została w części socjalnej od dotychczasowej kwoty bazowej lub od nowej kwoty bazowej oraz w części należnej za okresy składkowe i nieskładkowe od podstawy wymiaru renty, zostanie odpowiednio podwyższona o wszystkie waloryzacje od dnia przyznania renty do dnia przyznania emerytury.

Co się bardziej opłaca?

Przyjęcie podstawy wymiaru renty do obliczenia emerytury, a więc dotychczasowej podstawy wymiaru, jest korzystne tylko dla tych osób, które mają wskaźnik wysokości podstawy wymiaru obliczony przez porównanie ich zarobków z przeciętnym wynagrodzeniem z kolejnych 10 lat wybranych z ostatnich 20 lat lub dowolnych 20 lat wybranych z całego okresu ubezpieczenia, na tyle wyższy od przyjętego do obliczenia podstawy wymiaru renty, że w przypadku jego pomnożenia przez aktualną kwotę bazową daje niższą podstawę wymiaru niż zwaloryzowana podstawa wymiaru renty.

Ważne! Niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie ustalona podstawa wymiaru emerytury, jej wysokość nie może być niższa od wysokości dotychczas pobieranej renty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają