Koronawirus, zdjęcie poglądowe

i

Autor: SHUTTERSTOCK Koronawirus

Zapisałeś się na szczepienie przeciwko COVID-19? O tym musisz pamiętać. NFZ wprowadza zmiany

2021-05-27 17:00

Nie bezpośrednio w punkcie szczepień, ale online, na Internetowym Koncie Pacjenta! W ten sposób będzie można wypełnić kwestionariusz osobowy przed szczepieniem na COVID-19. O nowej metodzie poinformowała rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Anna Leder. Teraz pacjent może wypełnić kwestionariusz badania przed szczepieniem przeciwko COVID-19 na swoim IKP.

Lekarz lub inny pracownik medyczny kwalifikuje pacjentów do szczepienia na podstawie m.in. wstępnego kwestionariusza badania przesiewowego, zawierającego pytania o stan zdrowia, przebyte choroby i objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Wcześniej pacjent albo wypełniał kwestionariusz w punkcie szczepień bezpośrednio przed zabiegiem, albo drukował dokument w domu i przychodził z wypełnionym formularzem. Teraz można go wypełnić online i wysłać do punktu szczepień.

Pacjent musi zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie www.pacjent.gov.pl i wejść w zakładkę "Profilaktyka". Ważne, aby kwestionariusz, wraz ze zgodą na szczepienie, potwierdzić i podpisać za pomocą profilu zaufanego lub innego certyfikatu, m.in. podpisem kwalifikowanym lub e-dowodem. Podpisanie, jak przypomina NFZ, jest równoznaczne z przesłaniem kwestionariusza. Wtedy też punkt szczepień ma dostęp do wypełnionego formularza.

Rutkowski Story - Szokujące znalezisko w miejscu zaginięcia Iwony Wieczorek

- To rozwiązanie rekomendowane dla osób zdrowych, które nie mają chorób przewlekłych. Przyspiesza procedurę szczepienia, jest wygodne dla pacjentów, nie ma potrzeby uzupełniania dokumentacji w punkcie szczepień - podkreślił dyrektor Centrum e-Zdrowia Jarosław Kieszek. - Należy jednak pamiętać, aby dokument online wypełnić nie wcześniej niż 24 godziny przed planowaną iniekcją - przypomniał.

Urzędnicy przekazali, że jeżeli pacjent, wypełniając kwestionariusz, potwierdzi, że ma objawy COVID-19 lub jest ozdrowieńcem – to nie może zatwierdzić kwestionariusza i go wysłać. Nie można też w ten sposób wypełnić kwestionariusza za 16-latka lub 17-latka.

Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której pacjent może szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci lub osoby, która go do tego upoważniła. Z aplikacji korzysta z ponad 8,7 mln Polaków.

Sonda
Czy podczas pandemii koronawirusa miałeś/aś problem z dostępem do opieki zdrowotnej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają