Bolesław Wieniawa-Długoszowski

i

Autor: Zbigniew Cieślikowski: Tajemnice śledztwa KO-1042/27. Sprawa generała Zagórskiego. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1976

Zapomniany prezydent Rzeczpospolitej Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Vlog Sławomira Kopra

2019-06-11 14:10

Sławomir Koper w swoim najnowszym vlogu opowiada historię zapomnianego prezydenta Rzeczpospolitej, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Przypomina też o pewnym zamachu, o którym nie ma nawet śladu w podręcznikach.

Bolesław Wieniawa-Długoszowski urodził się 22 lipca 1881 r. W lutym 1914 r. poznał Józefa Piłsudskiego. O tym, że był zafascynowany postacią przyszłego Marszałka, świadczy list do brata, w którym pisał: "Czuję się żołnierzem, znalazłem Wodza". Wieniawa-Długoszowski stał się jednym z głównych współpracowników Piłsudskiego. Prezydent Ignacy Mościcki mianował Wieniawę-Długoszowskiego "swym następcą na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju". Do decyzji Mościckiego niechętni byli Francuzi, którzy stwierdzili, że nie uznają polskiego rządu mianowanego przez Wieniawę-Długoszowskiego. To stanowisko popierał niechętny piłsudczykom gen. Władysław Sikorski. Wieniawa-Długoszowski skupił się na obowiązkach polskiego ambasadora w Rzymie, które pełnił do czasu zerwania stosunków dyplomatycznych z Włochami w czerwcu 1940 r. Po opuszczeniu Włoch udał się do Stanów Zjednoczonych. Wieniawa-Długoszowski popełnił samobójstwo 1 lipca 1942 r. wyskakując z tarasu 5. piętra domu przy ulicy Riverside Drive 3 w Nowym Jorku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki