Z tego powodu Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zainicjowały kampanię społeczną pt. „Zdaj test z odpowiedzialności”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Akcję rozpoczęła poruszająca wystawa pt. „Śmiertelnie poważna galeria”, którą można było obejrzeć w Instytucie Transportu Samochodowego.
O projekcie
Akcja „Zdaj test z odpowiedzialności” jest częścią projektu „Działania edukacyjne dotyczące ograniczania jazdy pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego”. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kampania społeczna „Zdaj test z odpowiedzialności” jest skierowana do wszystkich uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza do osób powyżej 18. r.ż. Uświadamia Polaków na temat niebezpieczeństw na drodze oraz informuje o szczegółach znowelizowanych przepisów (1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym) dotyczących wykroczeń w ruchu drogowym m.in. o zaostrzonych sankcjach za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu czy po przyjęciu środków odurzających. Kampanii towarzyszy też 30-sekundowy spot, który będzie można zobaczyć w mediach (telewizji, internecie), a także usłyszeć w radiu.
Zatrważające dane
Według statystyk w Polsce jednym z największych zagrożeń na drodze są nietrzeźwi i pozbawieni wyobraźni uczestnicy ruchu drogowego. W porównaniu do 2021 r. – w 2022 r. kontrole policyjne ujawniły wzrost liczby kierowców znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu i nietrzeźwych aż o 2575 osób! Wzrosła też liczba kontroli trzeźwości kierujących pojazdami o ponad 4 mln! Tylko w ubiegłym roku spowodowali oni ponad 1700 wypadów, w których zabili 220 osoby i doprowadzili do obrażeń u 1964 uczestników ruchu drogowego. Wciąż problemem są zdarzenia, których sprawcy znajdują się pod wpływem innych środków odurzających m.in. narkotyków. W minionym roku kierowcy odurzeni substancjami zmieniającymi stan świadomości spowodowali 101 wypadków, w których 113 osób zostało rannych, a które dla 30 osób okazały się śmiertelne.
Bilans – nadal tragiczny
W 2022 r. osoby, które usiadły za kółkiem po alkoholu, uczestniczyły w aż 2248 wypadkach drogowych – wówczas zginęło 268 osób, a ponad 2500 odniosło obrażenia. Choć na drogach jest nieco bezpieczniej, to wciąż statystyki pozostawiają wiele do życzenia. Najboleśniejsze są kolizje, w których giną niewinni ludzie - mężczyźni, kobiety, dzieci. Za liczbami porażających statystyk kryje się osobna historia: czyjś mąż, czyjaś żona, wracająca ze szkoły nastoletnia córka.
Czy można tego uniknąć?
Pisko opon. Krzyk zrozpaczonej matki biegnącej w stronę dziecka. Twoje niedowierzanie. Widok kilkumiesięcznego malucha, który na skutek zderzenia z maską samochodu, przekoziołkował razem z wózkiem i upadł na pobocze. Naprawdę chcesz się zastanawiać, czy przeżył..?
– Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Nadmierna prędkość wciąż jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na polskich drogach. Wciąż też jest wielu lekkomyślnych użytkowników ruchu drogowego, którzy kierują pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków podobnie wpływających na ograniczenie percepcji i ocenę sytuacji na drodze. Nie wsiadajmy za kierownicę, kiedy jesteśmy zmęczeni, a nasza koncentracja jest obniżona i reakcje opóźnione. Zaplanujmy trasę i przerwy w trakcie jazdy tak, aby bezpiecznie dotrzeć do celu – mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Śmiertelnie poważna galeria
Przedsięwzięciu towarzyszła wystawa „Śmiertelnie poważna galeria”, która nawiązywała do problemu jazdy pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Odwiedzający mogli spodziewać się eksponatów w postaci m.in. powypadkowych wraków samochodów, uszkodzonych rowerów, hulajnóg. Ekspozycja przedstawiała tragiczne w skutkach wypadki drogowe, zmuszając do refleksji.
– Pamiętajmy, że skuteczność kampanii zależy od zaangażowania wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego propagujmy odpowiedzialne postawy, działając na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tylko wspólnie zdamy test z odpowiedzialności – apeluje sekretarz KRBRD Konrad Romik.