„Śmiertelnie poważna galeria”

2023-05-10 17:11 Materiał sponsorowany

Co roku powraca problem nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach. Brak wyobraźni, nadużywanie substancji odurzających i nieodpowiedzialne zachowania uczestników ruchu drogowego to główne przyczyny wypadków. A najboleśniejszy wcale nie jest fakt uszczuplonego portfela w związku z naprawą uszkodzonego auta czy opóźniony powrót do domu, bo… są tacy, którzy do domu nie wracają już nigdy.

Śmiertelnie poważna galeria

i

Autor: Materiały prasowe/ Materiały prasowe

Z tego powodu Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zainicjowały kampanię społeczną pt. „Zdaj test z odpowiedzialności”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Akcję rozpoczęła poruszająca wystawa pt. „Śmiertelnie poważna galeria”, którą można było obejrzeć w Instytucie Transportu Samochodowego.

O projekcie

Akcja „Zdaj test z odpowiedzialności” jest częścią projektu „Działania edukacyjne dotyczące ograniczania jazdy pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego”. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kampania społeczna „Zdaj test z odpowiedzialności” jest skierowana do wszystkich uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza do osób powyżej 18. r.ż. Uświadamia Polaków na temat niebezpieczeństw na drodze oraz informuje o szczegółach znowelizowanych przepisów (1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym) dotyczących wykroczeń w ruchu drogowym m.in. o zaostrzonych sankcjach za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu czy po przyjęciu środków odurzających. Kampanii towarzyszy też 30-sekundowy spot, który będzie można zobaczyć w mediach (telewizji, internecie), a także usłyszeć w radiu.

Zatrważające dane

Według statystyk w Polsce jednym z największych zagrożeń na drodze są nietrzeźwi i pozbawieni wyobraźni uczestnicy ruchu drogowego. W porównaniu do 2021 r. – w 2022 r. kontrole policyjne ujawniły wzrost liczby kierowców znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu i nietrzeźwych aż o 2575 osób! Wzrosła też liczba kontroli trzeźwości kierujących pojazdami o ponad 4 mln! Tylko w ubiegłym roku spowodowali oni ponad 1700 wypadów, w których zabili 220 osoby i doprowadzili do obrażeń u 1964 uczestników ruchu drogowego. Wciąż problemem są zdarzenia, których sprawcy znajdują się pod wpływem innych środków odurzających m.in. narkotyków. W minionym roku kierowcy odurzeni substancjami zmieniającymi stan świadomości spowodowali 101 wypadków, w których 113 osób zostało rannych, a które dla 30 osób okazały się śmiertelne.

Bilans – nadal tragiczny

W 2022 r. osoby, które usiadły za kółkiem po alkoholu, uczestniczyły w aż 2248 wypadkach drogowych – wówczas zginęło 268 osób, a ponad 2500 odniosło obrażenia. Choć na drogach jest nieco bezpieczniej, to wciąż statystyki pozostawiają wiele do życzenia. Najboleśniejsze są kolizje, w których giną niewinni ludzie - mężczyźni, kobiety, dzieci. Za liczbami porażających statystyk kryje się osobna historia: czyjś mąż, czyjaś żona, wracająca ze szkoły nastoletnia córka.

Czy można tego uniknąć?

Pisko opon. Krzyk zrozpaczonej matki biegnącej w stronę dziecka. Twoje niedowierzanie. Widok kilkumiesięcznego malucha, który na skutek zderzenia z maską samochodu, przekoziołkował razem z wózkiem i upadł na pobocze. Naprawdę chcesz się zastanawiać, czy przeżył..?

– Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Nadmierna prędkość wciąż jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na polskich drogach. Wciąż też jest wielu lekkomyślnych użytkowników ruchu drogowego, którzy kierują pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków podobnie wpływających na ograniczenie percepcji i ocenę sytuacji na drodze. Nie wsiadajmy za kierownicę, kiedy jesteśmy zmęczeni, a nasza koncentracja jest obniżona i reakcje opóźnione. Zaplanujmy trasę i przerwy w trakcie jazdy tak, aby bezpiecznie dotrzeć do celu – mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Śmiertelnie poważna galeria

Przedsięwzięciu towarzyszła wystawa „Śmiertelnie poważna galeria”, która nawiązywała do problemu jazdy pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Odwiedzający mogli spodziewać się eksponatów w postaci m.in. powypadkowych wraków samochodów, uszkodzonych rowerów, hulajnóg. Ekspozycja przedstawiała tragiczne w skutkach wypadki drogowe, zmuszając do refleksji.

Pamiętajmy, że skuteczność kampanii zależy od zaangażowania wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego propagujmy odpowiedzialne postawy, działając na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tylko wspólnie zdamy test z odpowiedzialności – apeluje sekretarz KRBRD Konrad Romik. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki