Program „Czyste Powietrze”

i

Autor: materiał prasowy Program „Czyste Powietrze”

CZYSTE POWIETRZE

Zapytaj w swojej gminie o wymianę kopciucha i ocieplenie domu

2024-08-01 11:23

Gmina to pierwsze, bezpieczne i najlepsze źródło informacji o możliwościach dofinansowania wymiany kopciuchów i ocieplenia polskich domów. To właśnie tam czekają wyszkoleni pracownicy, którzy bezpłatnie wytłumaczą kolejne kroki dotyczące składania i rozliczania wniosków o dotację na tego typu przedsięwzięcia.

Gminne punkty konsultacyjno‐informacyjne wspierają i obsługują wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”, realizując m.in. następujące zadania:

  • wsparcie w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie, a potem w ich rozliczaniu;
  • wizyty u mieszkańców, połączone z oceną obecnego źródła ciepła i potrzebą jego wymiany oraz wstępną analizą stanu budynku pod kątem termomodernizacji;
  • przekazywanie do wfośigw wniosków o dofinansowanie oraz wniosków o płatność, składanych przez wnioskodawców/beneficjentów w gminie;
  • organizacja spotkań informujących o zasadach programu dla mieszkańców;
  • przekazywanie informacji dotyczących programu;
  • informowanie o możliwości uzyskania dotacji na częściową spłatę kredytu w ramach programu i sposobie złożenia wniosku o dofinansowanie za pośrednictwem banków, wraz z udostępnieniem listy banków uczestniczących w programie.

Czy to się gminie opłaca?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – operator programu „Czyste Powietrze” – od pięciu lat współpracuje z gminami, które otrzymują finansowanie na utworzenie i prowadzenie gminnych punktów konsultacyjno‐informacyjnych oraz wynagrodzenie za złożone wnioski. Ponadto najbardziej aktywne gminy – które składają najwięcej wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku w stosunku do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy – mogą otrzymać dodatkowe środki na działania związane z „Czystym Powietrzem”. Odbywa się to na podstawie rankingów (dotychczas dwóch), w których docenianych jest ponad sześćset JST z najlepszymi wynikami.

Obecnie NFOŚiGW pracuje nad nowym rozwiązaniem, które jeszcze bardziej ma ułatwić wnioskowanie o dotacje na wymianę kopciuchów i ocieplenie domów. Chodzi o powierzenie zainteresowanym gminom roli operatorów programu. Gmina-operator będzie towarzyszyć beneficjentom w całej ścieżce dotacyjnej – od planowania przedsięwzięcia, przez wnioskowanie o dofinansowanie, aż po rozliczenie inwestycji. Skorzystają na tym beneficjenci, objęci pełną opieką i JST, które jako operatorzy otrzymają bardzo atrakcyjne finansowanie z NFOŚiGW oraz będą brane pod uwagę w kolejnym rankingu gmin.

Kiedy obowiązkowy audyt energetyczny?

Decydując się na kompleksową termomodernizację z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”, lub w przypadku wymiany nieefektywnego źródła na paliwo stałe na pompę ciepła, warto wiedzieć, że obowiązkowo należy wykonać w tej sytuacji audyt energetyczny. Jest na to dodatkowe dofinansowanie –  1,2 tys. zł. Jak wskazują doradcy energetyczni, nadal brakuje powszechnej wiedzy o tym, że pompa ciepła nie w każdym budynku jest dobrym rozwiązaniem i w przypadku starych domów nierzadko niezbędna jest najpierw ich termomodernizacja, czyli docieplenie przegród, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania. To właśnie audyt energetyczny pomoże przygotować inwestorowi optymalny zakres prac, które przełożą się na niższe rachunki.

Zdjęcie z kampanii „Dbamy o czyste powietrze” Fundacji 8 Kobiet. Twarzą akcji informacyjno-edukacyjnej, dofinansowanej z NFOŚiGW, jest Hanna Śleszyńska, która wraz ze szczecińskimi aktorami odgrywa zabawne scenki w gminnym punkcie konsultacyjno‐informacyjnym programu „Czyste Powietrze”, zachęcając Polaków do ocieplenia domów i wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła na te ekologiczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki