Życiowe motto papieża Jana Pawła II i hasło jego pontyfikatu brzmiało: „Totus Tuus Maria”, czyli „Cały Twój, Maryjo”. Nabożeństwo do Matki Bożej Karol Wojtyła wyniósł z domu rodzinnego. Pobożności Maryjnej uczył go ojciec, który po śmierci matki Emilii intuicyjnie wskazywał synowi Maryję jako matkę. To do niej pielgrzymował na Jasną Górę jako 12-letni chłopiec w 1932 r. z rodzinną parafią z Wadowic w Roku Jubileuszu 550-lecia Sanktuarium Jasnogórskiego, później jako student, czy młody duszpasterz akademicki.
- Papież pieśni poświęcone czci Matki Bożej intonował nawet podczas kazania - opowiada ks. Rafał Jarosiewicz (45 l.), który po raz pierwszy spotkał się z Janem Pawłem II jako młody duchowny. - Wszystkie teksty znał na pamięć, śpiewał chętnie i głośno. Dobierał je do tematyki spotkań. Gdy widział młodych ludzi z Polski zazwyczaj nucił „Barkę”. Jeśli spotkania dotyczyły ludzkiego cierpienia intonował „Krzyżu Chrystusa”, gdy np. wspominany był błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński, to nucił „Czarną Madonnę” – dodaje. vng
Już 13 października z „Super Expressem” wyjątkowa płyta Krzysztofa Krawczyka zawierająca pieśni maryjne wydana z okazji 43. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.
Jan Paweł II był bardzo muzykalny. Jego ukochaną pieśnią była "Barka", ale jakie jeszcze pieśni lubił Karol Wojtyła?
- Ojciec Święty przepadał za pieśniami maryjnymi. W czasie wypoczynku w Castel Gandolfo, kiedy odwiedzali go przyjaciele z Polski, tradycją było wspólne nucenie pieśni patriotycznych. - opowiada ks. Rafał Jarosiewicz 45 l, który jako młody ksiądz spotkał się z papieżem Janem Pawłem II.
"Barka" była najbardziej ulubioną pieśnią Jana Pawła II. - Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe, i z nią, z tą oazową pieśnią nie rozstawałem się przez te wszystkie laty- powiedział papież Jan Paweł II w sierpniu 2002 roku po zakończeniu mszy na krakowskich Błoniach.
Życiowe motto papieża Jana Pawła II i hasło jego pontyfikatu brzmiało "Totus Tuus Maria", czyli "Cały Twój, Maryjo". Kult maryjny był niezwykle ważny dla Karola Wojtyły. - Papież różne pieśni poświęcone czci Matki Bożej był w stanie zaintonować nawet podczas kazania - opowiada ks. Rafał Jarosiewicz 45 l, który jako młody ksiądz spotkał się z papieżem Janem Pawłem II, i otrzymał wtedy jak sam wspomina - błogosławieństwo na ewangelizację.. Papież uważał, że to dzięki Jej wstawiennictwu przeżył zamach z 13 maja 1981 roku. Papież bardzo się wtedy wzruszał i nie krył łez.
- Wszystkie teksty znał na pamięć, śpiewał chętnie i głośno. Lubił też pieśni góralskie np."Góralu, czy ci nie żal". Jan Paweł II dobierał pieśni do tematyki spotkań - opowiada ks. Rafał Jarosiewicz 45 l. - Gdy widział młodych ludzi z Polski zazwyczaj nucił Barkę. Jeśli spotkania dotyczyły ludzkiego cierpienia intonował "Krzyżu Chrystusa", gdy np. wspominany był błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński to nucił Czarną Madonnę - opowiada Jarosiewicz. - Co do pieśni i piosenek podczas jednego z naszych spotkań Papież otrzymał współczesny religijny hip-hop :płytę zespołu Full Power Spirit oraz przy okazji moją książkę audiobooka: Miłość chodzi po Woodstocku- dodaje Jarosiewicz. -Tak dostałem od papieża błogosławieństwo na śmiałe projekty jak Mobilny Konfesjonał, Kaplica na Kółkach, czy Ewangelizacja na stadionach, gdzie nie raz śpiewaliśmy jego ulubione pieśni np.Bogurodzicę, czy Czarną Madonnę,to wstawiennictwo Jana Pawła II-już tam w domu Ojca- dodaje.Papież Jan Paweł II nigdy nie ukrywał, że „Barka” to jego ulubiona pieśń, a przynajmniej jedna z najbliższych jego sercu.
Zachowały się nawet nagrania, na których wybitny Polak śpiewa „Barkę”. Ulubiona pieśń Ojca Świętego pt. Barka jest dowolnym tłumaczeniem z języka hiszpańskiego pieśni południowoamerykańskiej, którą do Polski przywiózł salezjanin ks. Stanisław Szmidt z Łodzi. Polski tekst powstał ok. 1975 . Po śmierci papieża kolejną zwrotkę dopisał bp Józef Zawitkowski. Po raz pierwszy śpiewano "Barkę" w Gnieźnie w 1979 roku podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Obecnie pieśń Barka, śpiewana jest podczas uroczystości upamiętniających życie i pontyfikat papieża Jana Pawła II, dzięki któremu zyskała tak ogromną popularność wśród młodzieży.