Bolące stawy? Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Problem nie dotyczy wcale tylko osób starszych. Dodatkowo mało aktywny tryb życia w połączeniu z pracą zawodową wymagającą wielogodzinnej pracy przed komputerem mogą drastycznie przyspieszyć wystąpienie choroby reumatycznej. Nie lekceważ obolałych stawów - konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe Pierwsze objawy są najbardziej odczuwalne jesienią i zimą kiedy temperatura powietrza diametralnie spada. Efektem nieleczonej choroby zwyrodnieniowej jest unieruchomienie a nawet skrócenie życia o 10 lat!
Sprawdź, czy w twoim przypadku pojawiają się objawy takie, jak:
* ból stawów – zastanów się, jaki ma charakter. Dla RZS charakterystyczny jest ból, który najczęściej występuje w godzinach rannych, a często także w nocy. Do tego poranna sztywność stawów. Objawy te mogą być bardzo uciążliwe. W zaawansowanym stadium choroby sztywność może utrzymywać się przez bardzo długi czas.
* obrzęk w okolicach stawów - typowy wysięk zapalny, czyli nadmierna ilość płynu wytwarzanego w stawie powoduje powstanie obrzęku. Skóra w okolicy stawu może być cieplejsza. Jeśli twoje stawy są obrzęknięte, powinieneś udać się do lekarza reumatologa, aby ten mógł ocenić obecną sytuację i stopień zaawansowania choroby. * problem z wyprostowaniem stawu – dziś twój kłopot może być niewielki, ale z czasem postępujące ograniczenie ruchomości stawu przekłada się na problemy z wykonaniem najprostszych codziennych ruchów. Będziesz miał kłopot z wykonaniem zwykłych czynności np. chwytania, przestawiania rzeczy, przekręcania i zamykania produktów,
* osłabienie, zmęczenie, stany podgorączkowe - objawy te bardzo często towarzyszą chorobom reumatycznym. W zaawansowanym stadium choroby osoba cierpiąca narażona jest także na występowanie stanów depresyjnych, które są bardziej skutkiem niedomagania oraz narastającej frustracji. Choroba reumatyczna wywołuje stany zapalne, organizm próbując się bronić, dlatego objawy typowe np. dla grypy są bardzo często mylone z objawami RZS.
Jeśli prócz osłabienia, stanów gorączkowych występują inne ww objawy koniecznie zgłoś się do specjalisty, nie zwlekaj i poproś o skierowanie do reumatologa. Choroba reumatyczna sama nie zniknie, domowym sposobem także się z niej nie wyleczysz.
Pamiętaj, nie ma takiej choroby, jak „reumatyzm". To potoczne określenie chorych stawów. Jest bardzo wiele chorób dotyczących układu ruchu. Niektóre z nich – np. Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), RZS, Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS), toczeń – są niezwykle groźne dla twojego zdrowia i życia. Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba która atakuje nie tylko stawy, ale również okoliczne tkanki co jeszcze bardziej potęguje silne objawy. W ciężkich przypadkach RZS może np. powodować dysfunkcję różnych narządów – serca, nerek, naczyń krwionośnych, nerwów, płuc itd.
Lekarz reumatolog może zalecić ci leczenie farmakologiczne, rehabilitację, a także psychoterapię i leczenie ortopedyczne. Warto przedyskutować z lekarzem wszelkie możliwe efekty zastosowanego leczenia, jak i przeciwwskazania. To co dla jednego działa leczniczo, dla innej osoby może mieć skutek zupełnie odwrotny. Np. ćwiczenia rehabilitacyjne powinny być dobrane względem stopnia choroby a także fizycznych możliwości pacjenta i wieku.
Jak przeciwdziałać chorobie stawów
Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach i odpowiedniej diecie, która eliminuje pokarmy pogłębiające stany zapalne.
To pokarmy takie jak:
* węglowodany rafinowane, czyli żywność przetworzona o dużej zawartości cukrów prostych, np. białe pieczywo, płatki śniadaniowe, ciastka itp.,
* alkohol,
* czerwone mięso i wędliny,
* tłuszcze trans, czyli nasycone kwasy tłuszczowe – są we wszystkich przekąskach, ciasteczkach, chipsach itd.
* przestawienie się na same tłuszcze roślinne może być ryzykowne. W twojej diecie powinno być dużo kwasów Omega 3, a te znajdziesz np. w tłustych rybach morskich.
Bardzo ważna jest suplementacja, która zapewni odżywienie chrząstek hamując i łagodząc jednocześnie postęp choroby. Stan zapalny stawów wynika min. z niskiego poziomu mazi stawowej lub jej złej jakości. Uzupełniając naturalne niedobory mazi stawowej możesz wpływać na łagodzenie przebiegu RZS i innych chorób zwyrodnieniowych stawów. Suplementacja diety preparatem Hyalutidin umożliwi odbudowę zniszczonej struktury chrząstki stawowej. To kompleks kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny - dwóch składników, które występują naturalnie w ogranizmie a których z wiekiem ubywa. To najlepsze rozwiązanie dla Twoich stawów. Jednomiesięczne stosowanie preparatu na stawy Hyalutidin może przynieść odczuwalne efekty w postaci zwiększenia ruchomości stawów oraz zmniejszeniu bólu w stawach. Sprawdź opinie o suplemencie diety Hyalutidin i zadbaj o komfort Twoich stawów.