Zielone dachy w Katowicach – ekologia praktyce

i

Autor: Materiały Prasowe

Zielone dachy w Katowicach – ekologia w praktyce

2021-08-13 0:00

Katowice chcą premiować mieszkańców i przedsiębiorców przyczyniających się do powstawania zieleni w mieście. Gotowy jest projekt uchwały, dzięki której będą oni zwolnieni z podatku od nieruchomości. Warunek to utworzenie zielonego dachu, ogrodu wertykalnego lub zielonej fasady budynku.

– W Katowicach stawiamy na ekologię i działania na rzecz ochrony klimatu. Realizujemy liczne zielone projekty w ramach Zielonego Budżetu, powstają nowe parki, a w mieście przybywa zbiorników retencyjnych. Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej w wiele projektów angażują się także nasi mieszkańcy. To oni m.in. sieją łąki kwietne, sadzą drzewa z aplikacji czy adoptują stare donice. Takie działania wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta i teraz chcemy premiować tych, którzy pójdą o krok dalej, tworząc zieloną przestrzeń w obrębie swojego budynku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Z inicjatywą zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych wyszła Komisja Klimatu Rady Miasta Katowice. Wniosek został przekazany do Prezydenta Miasta Katowice, który przychylił się do tego pomysłu. Po dokonanej analizie i rozpoznaniu zagadnienia przez wydziały merytoryczne Urzędu Miasta przygotowano projekt uchwały. Zakłada on zwolnienie od podatku od nieruchomości lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach, w których utworzono zielone dachy, ogrody wertykalne na ścianie budynku mieszkalnego lub które posiadają zielone fasady. Warunkiem zwolnienia jest założenie zielonego dachu na całej jego powierzchni lub ogrodu wertykalnego na co najmniej połowie ściany. Z kolei w przypadku zielonej fasady, aby skorzystać ze zwolnienia, powinna być ona na całej ścianie budynku, przy czym rośliny ją tworzące powinny być ukorzenione w ziemi. Zwolnienie z podatku będzie obowiązywało przez rok i będzie możliwe przedłużenie, pod warunkiem utrzymania zieleni w kolejnych latach.

Projekt uchwały wpisuje się w działania Katowic prowadzone na rzecz ekologii i poprawy klimatu, a dodatkowo premiuje mieszkańców dbających o środowisko. Zwolnieniem objęte będą wyłącznie powierzchnie użytkowe lokali mieszkalnych, niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, znajdujące się w budynkach mieszkalnych, a ulgi skierowane są do mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Zwolnienie dotyczy całości lokali mieszkalnych w budynkach do sześciu kondygnacji. Zielone dachy, ogrody wertykalne i zielone fasady będą efektywniej oddziaływały na obniżenie temperatury otoczenia z uwagi na mniejszą powierzchnię emitującą ciepło niż w budynkach powyżej sześciu kondygnacji. Te drugie będą zwolnione z podatku w połowie.

Zielone dachy w Katowicach – ekologia praktyce

i

Autor: Materiały Prasowe

TRWA II EDYCJA ZIELONEGO BUDŻETU

Obecnie trwa II edycja Zielonego Budżetu w Katowicach. Mieszkańcy mają do dyspozycji 3 mln złotych na realizację zielonych pomysłów w mieście. W tym roku mieszkańcy Katowic mogli zgłaszać swoje projekty do 27 maja, obecnie wnioski przechodzą weryfikację merytoryczną, która potrwa do 9 września. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Podobnie jak przed rokiem, również i w tej edycji, na zgłoszone projekty przeznaczono kwotę 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

Do Zielonego Budżetu można zgłaszać projekty, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury można zgłosić zadania dotyczące m.in. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji skwerów i parków, tworzenie łąk kwietnych oraz tworzenia systemowej opieki dla starych drzew, ale również projekty związane z programami dotyczącymi zwierząt czy warsztaty i działania edukacyjne w zakresie ekologii i ochrony przyrody.

Więcej na: www.katowice.eu/zielonybudzet

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki