Zimowa dieta dla psa – jak ją właściwie skomponować?

2017-12-04 1:00

Zimą wiele zwierząt zapada w sen zimowy, zgromadziwszy przedtem odpowiednie zapasy energetyczne. Inne co prawda w taki sen nie zapadają, ale zmieniają, z konieczności, swój sposób odżywiania. Choć nie dotyczy to zwierząt, udomowionych przez człowieka i mieszkających wraz z nim, ale tych żyjących w stanie wolnym, głównie w lasach, to jednak i nasi czworonożni przyjaciele w okresie zimy powinni być nieco inaczej odżywiani niż w innych porach roku.

Podwórzowe a domowe

Kiedy temperatura na dworze spada, robi się mroźnie, wietrznie, pies potrzebuje więcej energii, aby utrzymać stałą, właściwą dla swego organizmu temperaturę. To gwarantuje jego optymalną masę ciała, dobrą kondycję i stan zdrowia.

A więcej energii to i więcej dostarczanych kalorii. Obliczono, że przy każdym 5-stopniowym spadku temperatury należy zwiększyć kaloryczność normalnej dawki o ok. 7,5 proc. Zasadniczo przyjmuje się, że w okresie zimy kaloryczność psich posiłków powinna być większa o ok. 10 do 30 proc.

Z tym, że zimowa psia dieta powinna być zróżnicowana ze względu na okoliczności, w jakich zwierzaki na co dzień przebywają. Inaczej karmi się psy podwórzowe, inaczej te żyjące w mieszkaniach.

Dla podwórzowych i bardziej aktywnych psów

Psy podwórzowe wymagają dużo bardziej kalorycznego jedzenia. Jeśli w innych porach roku otrzymywały jedzenie raz dziennie, teraz powinny jeść co najmniej dwa razy w ciągu dnia i co najmniej jeden posiłek powinien być ciepły (nie gorący), najlepiej przygotowany w domu . To może być np. kasza czy ryż z mięsem. Nie należy dodawać smalcu czy słoniny, bo przede wszystkim potrzebne jest dobrej jakości białko.

Zadbajmy, aby posiłki dla naszego pupila były bardziej pożywne z dodatkowymi składnikami odżywczymi. O to, jaka powinna być to karma, najlepiej spytać weterynarza.

Należy zadbać także o wodę dla naszego zwierzaka, która powinna być w miarę ciepła i często zmieniana. W żadnym razie nie wolno sypać soli do miski z zamarzniętą wodą, żeby ją odmrozić!

Dla „kanapowców" – nawet i nieco mniej

Psy mieszkające ze swoimi właścicielami w domu w zasadzie nie potrzebują dodatkowych kalorii, chyba że uwielbiają spacery i są aktywne na dworze. W takim przypadku można im nieco zwiększyć kaloryczność posiłków, ewentualnie dodać jeden posiłek.

Jeśli jednak pies nie jest tak aktywny jak w innych porach roku, jeśli ma skłonności do tycia, warto rozważyć nawet ograniczenie porcji. Trzeba też pamiętać, zwłaszcza gdy powietrze w domu jest przegrzane i suche, aby pupil miał cały czas dostęp do wody.
-

Uwaga:

- Zimowy posiłek powinien więc być dostosowany do potrzeb fizjologicznych zwierzaka, jego rasy, wielkości, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Psy ras miniaturowych i małych, psy szczupłe, umięśnione i wysportowane zimą tracą więcej energii niż ich więksi koledzy.


- U ras o łagodnym usposobieniu utrata energii jest wolniejsza.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają