ZŁODZIEJE grasują przed ŚWIĘTAMI. Jak nie dać się okraść na zakupach?

2011-12-13 2:20

Kiedy my zajmujemy się wybieraniem choinki, prezentów i robieniem przedświątecznych zakupów, złodzieje nie próżnują. Kieszonkowcy czyhają na swoje ofiary w centrach handlowych, zatłoczonej komunikacji i na przystankach. Dlatego "Super Express" wraz z policją pokazuje, jak nie paść ich ofiarą.

Są sprytni, szybcy i od najmłodszych lat szkolą się w sztuce kradzieży. Dla złodziei okres przedświątecznej gorączki to najlepszy czas na łowy. Wszędzie panuje tłok, nosimy wielkie torby i co chwilę wyciągamy portfel, by zapłacić za zakupy. Zapominamy jednak o tym, że możemy paść ofiarą złodzieja. Dlatego tak ważne jest, aby właśnie teraz zachować szczególną czujność.

- Kieszonkowcy najlepiej czują się w zatłoczonych miejscach. Sprzyjają im nasz pośpiech i rozkojarzenie - opowiada Tomasz Oleszczuk z komendy policji w Śródmieściu. - Złodziej długo obserwuje swoją ofiarę, udaje, że wpada na nią np. podczas ostrego zakrętu, a w rzeczywistości wyciąga portfel - dodaje.

Policyjne statystyki też pokazują, że w tym okresie znacznie częściej padamy ofiarą rabusiów. Najwięcej osób zostaje wtedy okradzionych w autobusach, tramwajach, na bazarach i właśnie w centrach handlowych. - Wielką przeszkodą dla kieszonkowca będzie schowanie portfela, telefonu komórkowego czy kluczyków do samochodu do wewnętrznej kieszeni kurtki lub do torebki. Pamiętajmy też, by torebkę lub plecak zamknąć i nosić przed sobą - zaznacza Tomasz Oleszczuk. Uważajmy także przy bankomatach, bo tam również można paść ofiarą złodzieja lub oszusta. Mundurowi podkreślają, że przed świętami rabusie to prawdziwa plaga. Mimo że codziennie wpadają kolejni, to po wyjściu na wolność z powrotem wracają na przestępczego procederu albo na ich miejsce pojawiają się następni. - To ważne, żeby przed świętami być szczególnie ostrożnym - podkreśla Tomasz Oleszczuk.

Co zrobić i jak się zachowywać, by nie zostać okradzionym:

Nie noś przy sobie dużej kwoty pieniędzy ani wartościowych przedmiotów.

Podróżując środkami komunikacji miejskiej, dokładnie zamknij torebkę, plecak, saszetkę.

Podczas podróży autobusem, tramwajem czy metrem nie wyjmuj portfela ani nie licz pieniędzy.

Dokumenty, portfel, telefon komórkowy lub kluczyki od samochodu powinno się schować w wewnętrznych kieszeniach odzieży lub torebki.

Torebkę powinno się mieć przed sobą, nie z tyłu. Dzięki temu można kontrolować, czy ktoś nie próbuje nas okraść lub jej odpiąć.

Wypłacajmy pieniądze w okolicy placówek bankowych lub w sprawdzonych miejscach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki