ZMIANA CZASU 2013 na letni: CZY MA SENS? OSZCZĘDNOSĆ, czy strata CZASU. Co zyskujemy, co tracimy przez przestawienie zegarka

2013-03-28 13:37

Zmiana czasu na letni zabrała nam godzinę snu, wywołała też małe zamieszanie na dworcach kolejowych, ponieważ nocne pociągi mają opóźnienie. Z drugiej strony, teoretycznie przesuwając zegarki o godzinę oszczędzany energię elektryczną. Jaki jest bilans? Więcej tracimy czy zyskujemy na zmianie czasu?

Po co zmieniamy czas


Czas letni wprowadzany jest wiosną po to by lepiej wykorzystać światło słoneczne. Ludzie największą aktywność wykazują pomiędzy godziną 6.00 a 20.00. Przesuniecie czasu powoduje zatem, że dzień wydaje się dłuższy.

Zalety zmiany czasu


Podstawowa zaleta zmiany czasu to lepsze wykorzystanie słońca, które pozytywnie wpływa na aktywność ludzi. Choć sama zmiana może wywoływać stres i większe obciążenie dla serca, to większe nasłonecznienie jest dla organizmu – szczególnie w naszych serokosciach geograficznych – zdrowe.

Eksperci podkreślają również, że zmiana czasu daje wymierne korzyści finansowe, Dłuższy dzień oznacza, że krócej będziemy korzystać ze sztucznego światła. To oznacza natomiast zmniejszenie zużycia energii.

Wady zmiany czasu


Zmiana czasu, skrócenie jednej doby o godzinę powoduje stres. To oznacza, ze w dniu zmiany czasu ryzyko zawały serca wzrasta nawet o kilkanaście procent.

Stracona godzina oznacza również problemy w transporcie. To widać szczególnie w wypadku nocnych pociągów i kursów autokarowych. Zmiana czasu na letni oznacza godzinę opóźnienia przy identycznym czasie podróży.

W końcu dyskusyjne są również oszczędności. Pomysł zmiany czasu na letni pochodzi jeszcze z czasów gdy energia elektryczna zużywana była głównie na oświetlenie. Obecnie więcej energii niż sztuczne światło zużywają domowe sprzęty AGD i klimatyzacja. Paradoksalnie przedłużenie dnia może zatem zwiększyć zużycie prądu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają