Przestawienie zegarka, nawet o godzinę, wywołuje rewolucję w organizmie i powoduje zakłócenia w twoim fizjologicznym zegarze biologicznym. Najbardziej narażeni na szkodliwe skutki zmiany czasu są sercowcy. Dlaczego?
Przesunięcie zegara o godzinę do przodu może skończyć się u nich zawałem. Najgroźniejszych jest pierwszych kilka dni po zmianie czasu. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców z University of Alabama w Birmingham, ryzyko zawału w takim przypadku jest większe o 10 proc. Do grupy ryzyka należą także nadciśnieniowcy, chorzy na cukrzycę, rekonwalescenci, osłabieni różnymi intensywnymi kuracjami, osoby starsze, które z powodu wieku słabiej adaptują się do nowych warunków.
To ci pomoże:
Wstań o 15 min wcześniej niż zwykle. Dzięki temu przyzwyczaisz organizm do zmiany czasu
Po wstaniu z łóżka wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających przy otwartym oknie
Podczas weekendu staraj się jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu
Połóż się wcześniej spać.
Dr Marek Leszek Krześniak, internista:
Osoby zdrowe, nieobciążone żadnymi schorzeniami, łatwo sobie poradzą ze zmianą czasu, ale osoby starsze i słabszego zdrowia już nie. Przesunięcie zegara może u nich zaostrzyć objawy choroby, np. u sercowców wzrasta, i to znacznie, ryzyko zawału. Dlaczego tak się dzieje? Zmiana czasu to dla organizmu szok, który powoduje zwiększenie wydzielania hormonów stresu, a w związku z tym nasilenie przykrych dolegliwości.