Zmiany klimatu nie mogą nas zaskoczyć

2008-12-03 4:00

Konferencja klimatyczna w Poznaniu musi dać odpowiedź, jak mamy sobie radzić z ociepleniem na Ziemi - mówią eksperci.

Komisja Europejska i państwa członkowskie Unii Europejskiej pragną przesunąć międzynarodowe negocjacje nad traktatem dotyczącym globalnych zmian klimatycznych na wyższy bieg. Z całą stanowczością wszyscy będziemy dążyć do tego, aby osiągnąć postęp w tej dziedzinie na konferencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Polsce, w Poznaniu, między 1 a 12 grudnia. Poznańska konferencja jest istotną częścią negocjacji rozpoczętych w grudniu ubiegłego roku na Bali i ma doprowadzić do przyjęcia założeń porozumienia, które będzie podpisywane na konferencji w Kopenhadze w 2009 roku.Obecny kryzys finansowy ujawnił bardzo niepokojącą tendencję, że świat zignorował jasne znaki ostrzegawcze, mówiące o spodziewanym zagrożeniu. W kwestii zmian klimatycznych, przed którymi - zdaniem ekspertów - nie ma ucieczki, nie możemy sobie pozwolić na taki błąd. Nawet, jeżeli jest jeszcze zbyt wcześnie, by oczekiwać znaczącego przełomu w walce z ociepleniem klimatu na Ziemi, konferencja w Poznaniu musi być przełomem. Oczekujemy, że spowoduje ona przejście z opartej na badaniach dyskusji do konkretnych negocjacji. Zamierzamy wysłać czytelny sygnał, iż świat zmierza w stronę przyjęcia za rok ambitnego traktatu klimatycznego.

Przyszły traktat, który będzie dotyczył okresu po 2012 roku, kiedy to utracą ważność protokoły z Kioto dotyczące emisji gazów, musi mieć globalny zasięg i odpowiadać w sposób skuteczny na globalne zmiany klimatyczne. Ta wspólna wizja ma sprawić, iż kraje rozwinięte muszą dążyć do ostrej redukcji emisji gazów cieplarnianych przed 2020 rokiem i pomagać w tej dziedzinie - służąc technicznym i finansowym wsparciem - krajom rozwijającym się. Tak więc - w przypadku tych pierwszych krajów - emisja gazów nie powinna przekraczać 30 proc. poziomu z 1990 roku. Z kolei kraje rozwijające się mają za zadanie zmniejszyć emisję tak, aby była ona jak najbardziej zbliżona do tych 30 proc.

Celem zaproponowanego przez Komisję Europejską w styczniu 2008 roku pakietu ustawodawstwa klimatycznego i energetycznego jest wprowadzenie Unii Europejskiej na drogę zmierzającą w kierunku osiągnięcia opisanych wyżej celów. Teraz nadeszło ostatnie stadium negocjacji nad tym pakietem, czego istotnym elementem jest odbywająca się właśnie konferencja w Poznaniu.

Stavros Dimas

Od 2004 r. komisarz UE ds. środowiska naturalnego, polityk grecki. Ma 67 lat

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają