Zobacz gdzie najlepiej leczą raka

2011-02-21 3:00

Najwięcej chorych na raka umiera w województwie lubuskim i lubelskim. Największe szanse na wyleczenie mają natomiast pacjenci z Mazowsza - do takich wniosków doszli naukowcy z warszawskiego Centrum Onkologii. Odkryli, że od miejsca zamieszkania w dużym stopniu zależy długość życia chorego na nowotwór.

Przez ponad 5 lat badacze z Centrum Onkologii przyglądali się losom 159 tys. osób, u których w latach 2000-2002 wykryto raka. Na początek dobra nowina: okazuje się, że lekarze radzą sobie coraz lepiej z nowotworami.

Średnio zwycięsko z walki z chorobą wychodzi ok. 42 proc. pacjentów. Ale niestety, to jest średnia dla całego kraju. Z badań widać bardzo wyraźnie, że jest Polska "a" i Polska "b", jeśli chodzi o szanse chorych na wyleczenie.

Najwyższy wskaźnik przeżycia jest w woj. mazowieckim, gdzie średnio udaje się uratować 46 proc. chorych. Dobrze jest w Wielkopolsce (45 proc.) i w Zachodniopomorskiem (44 proc.).

Znacznie gorzej natomiast jest na wschodzie kraju. Różnice są czasami przerażające. Np. na Mazowszu udaje się uratować 77 proc. mężczyzn chorych na raka prostaty, a w Lubelskiem - tylko 43 proc. Skąd te różnice?

- Wynikają one głównie z organizacji systemu opieki onkologicznej. A więc od tego, czy w danym regionie jest specjalistyczny szpital i jak on pracuje. Jak długo pacjent czeka na badania. Wynikom badań powinni się przyjrzeć uważnie zarządzający opieką zdrowotną. Ale także wojewodowie, prezydenci miast.

W badaniach widać, że w wielu regionach kraju trzeba dużo zmienić - wyjaśnia "SE" dr Joanna Didkowska, współautorka badań.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki