W I kwartale 2014 roku średnia płaca w górnictwie wyniosła 6333 PLN brutto. W dużym uproszczeniu można oszacować, że dla standardowej umowy o pracę przeciętna kwota „na rękę” w przemyśle wydobywczym wyniosła około 4480 PLN miesięcznie – podaje portal www.wynagrodzenia.pl. Dla porównania: zarobki w górnictwie były o dwie trzecie wyższe niż w gospodarce narodowej (3895 zł).
Pensja to nie wszystko. Górnicy otrzymują bowiem różne dodatki wynikające z Karty Górnika, m.in. roczne wypłaty z zysku, trzynaste pensje, dodatkowa wypłata z okazji Barbórki (tzw. czternastka), nagrody regulaminowe i uznaniowe oraz inne dodatki (np. deputat węglowy).
Z przepisów Karty Górnika, uchwalonej 30 grudnia 1981 roku, wynikają też przywileje związane wprost ze stażem pracy w górnictwie. Między innymi jest to dodatek zwiększający miesięczne wynagrodzenie o kwoty od 20 proc. pensji od drugiego miesiąca przepracowanego pod ziemią do 60 proc dla tych, którzy zjeżdżają do pracy pod ziemię stale od 15 lat. Do tego dochodzą nagrody jubileuszowe za przepracowanie kolejnych okresów. Na 15. rocznicę zatrudnienia górnik dostaje nagrodę w wysokości 75 proc miesięcznego wynagrodzenia, za 20 lat pracy – 100 proc., po 50 latach pracy – cztery miesięczne pensje.
Górnicy mają jednak możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. Do tego w 2005 roku, gdy wchodziła w życie reforma emerytalna, wywalczyli sobie prawo do niepodlegania jej regulacjom. 85 proc. przechodzących na emeryturę górników otrzymuje świadczenie przewyższające 3,5 tys. PLN – informuje portal www.wynagrodzenia.pl. Ponad jedna czwarta emerytowanych górników ma nie więcej niż 54 lata.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail