Słowo „giełda" powszechnie kojarzy się z miejscem, gdzie sprzedający i kupujący wymieniają się towarami (np. samochodami), wśród których każdy ma określoną cenę. Dokładnie na tej samej zasadzie działają giełdy na rynkach finansowych. Różnica polega na tym, że na takiej giełdzie jak warszawska GPW handluje się tzw. papierami wartościowymi, czyli np. akcjami. Dziś nie mają one już fizycznej postaci i funkcjonują jako zapisy elektroniczne w instytucjach kontrolujących obrót na rynku finansowym. Dają jednak one swoim posiadaczom określone prawa. O firmach, których akcjami można handlować za pośrednictwem giełdy mówimy, że są spółkami notowanymi na giełdzie.
Czym są akcje
Akcje dają ich posiadaczowi prawo współwłasności danej spółki. Kupując nawet jedną akcję stajemy się jej akcjonariuszami. Akcje kupujemy po określonym kursie, czyli cenie za jedną akcję. Jest on wyznaczany na podstawie tego, za ile dotychczasowi akcjonariusze są gotowi je sprzedać i po ile nowi inwestorzy chcą je kupić. Jeśli obaj zgadzają się na zaproponowaną cenę, akcje zmieniają właściciela.
Ponieważ osób sprzedających i kupujących akcje na giełdzie są tysiące, to nie mają oni ze sobą bezpośredniego kontaktu, a cały handel odbywa się drogą elektroniczną. Na warszawskiej giełdzie transakcje można zawierać od poniedziałku do piątku, podczas sesji giełdowych.
Potrzebny rachunek maklerski
By móc kupować akcje, musimy założyć rachunek maklerski. Nie trzeba nawet odwiedzać biura maklerskiego, taki rachunek można założyć sobie przez internet jak konto bankowe. Najpierw na nasz rachunek maklerski musimy przelać pieniądze, a potem musimy złożyć zlecenie (drogą internetową) na kupno akcji wybranej firmy.
Możemy określić limit cenowy, czyli kwotę jaką maksymalnie chcemy zapłacić za daną akcję. Jeśli papiery osiągną ceny wyższe, biuro nie kupi ich dla nas. Ta zasada nie działa w przypadku rynku pierwotnego, czyli gdy firma dopiero wchodzi na giełdę. Limit cenowy możemy sobie ustalić także w przypadku sprzedaży naszych akcji – składając zlecenie określamy wówczas kwotę, poniżej której biuro nie sprzeda naszych papierów wartościowych. Rachunek maklerski daje nam dużo więcej możliwości dzięki licznym funkcjonalnościom. Warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się na pierwszą transakcję kupna czy sprzedaży akcji.
Wysokie zyski, ale i wysokie ryzyko
Pomnażanie pieniędzy na giełdzie daje duże szanse na zyski, ale także, jak każda transakcja, niesie za sobą spore ryzyko straty. Najczęściej zarabiamy wtedy, gdy tanio kupujemy akcje, a potem drogo je sprzedajemy. Dlatego warto przyglądać się poszczególnym spółkom i kupować akcje tych, które dynamicznie się rozwijają. Zwykle ich akcje zyskują na wartości najwięcej i najszybciej. Na giełdzie można również zarobić inwestując w tzw. spółki dywidendowe. Wtedy zyskujemy także dzięki dywidendom. Raz na rok w spółkach akcyjnych, podczas spotkania wszystkich akcjonariuszy tj. Walnego
Zgromadzenia (mogą wziąć w nim udział wszyscy właściciele akcji) zapada decyzja o tym, co będzie się działo z wypracowanym przez nią zyskiem. Niektóre spółki inwestują wszystkie zarobione pieniądze w nowe projekty, a inne dzielą się częścią zysku ze swoimi akcjonariuszami, wypłacając im tzw. dywidendę. Stąd potoczna nazwa spółki dywidendowe.
Potrzebna zimna krew
Doświadczeni inwestorzy twierdzą, że kluczem do sukcesu jest praca z własnymi emocjami, np. umiejętność godzenia się ze stratą w odpowiednim momencie. Drugim czynnikiem, który przybliża nas do sukcesu, jest wiedza oraz nieustanna chęć jej pogłębiania i poszukiwania informacji. Ryzyko transakcji można bowiem ograniczyć śledząc poczynania spółek, na bieżąco zapoznając się z ich raportami finansowymi czy czytając opracowania przygotowane przez specjalistów. Dlatego tak ważne jest, aby inwestować świadomie i podejmować decyzję samodzielnie na podstawie własnych analiz.
Niniejszy materiał nie może być rozpowszechniany, publikowany ani rozsyłany, bezpośrednio lub pośrednio, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanadzie lub Japonii.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie promocyjny i nie stanowi oferty sprzedaży ani zaproszenia do nabycia papierów wartościowych w Polsce ani w jakiejkolwiek innej jurysdykcji w tym w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanadzie lub Japonii, jak również nie może stanowić podstawy podjęcia decyzji w przedmiocie inwestowania w papiery wartościowe. Jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o Banku Pocztowym S.A. („Bank") i oferowanych papierach wartościowych Banku będzie prospekt zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego („Prospekt"). Prospekt będzie udostępniony na stronie internetowej Banku (www.pocztowy.pl) oraz w celach informacyjnych na stronie internetowej Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego (www.dm.pkobp.pl).
Papiery wartościowe, o których mowa w niniejszym materiale nie zostały i nie zostaną zarejestrowane zgodnie z amerykańską ustawą o papierach wartościowych z 1933 roku („Ustawa o papierach wartościowych") i nie mogą być oferowane ani sprzedawane w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jeśli nie zostaną zarejestrowane zgodnie z Ustawą o papierach wartościowych lub nie będzie przysługiwać w stosunku do nich zwolnienie z wymogów dotyczących rejestracji przewidziane w Ustawie o papierach wartościowych. Nie będzie prowadzona żadna oferta publiczna papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych.