obrączki

i

Autor: Orlando Florin Rosu

Żony tracą cierpliwość. Długoletnie małżeństwa rozpadają się coraz częściej

2018-08-16 13:48

Niepokojące dane Głównego Urzędu Statystycznego przywołuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Wynika z nich, że wśród małżeństw z tak zwanym "długim stażem", które do tej pory kojarzyły się raczej ze stabilnością, coraz częściej dochodzi do rozwodów. Co ciekawe, decyzję o chęci zakończenia danej relacji podejmują zazwyczaj przedstawicielki płci pięknej (statystycznie prawie 2 na 3 przypadki) a nie panowie, o których zwykło się mówić, że przechodzą "kryzys wieku średniego", co miałoby być największym zagrożeniem w długoletnich małżeństwach.

Według przytoczonych przez "DGP" danych: - W 2017 roku rozpadło się 17,5 tys. małżeństw z co najmniej 20-letnim stażem. To o ponad cztery proc. więcej niż rok wcześniej i prawie trzykrotnie więcej niż w 1990 roku.

Dr Małgorzata Sikorska z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że obecnie panuje zdecydowanie większe przyzwolenie społeczne na rozwód (niezależnie od wieku małżonków lub też ich stażu). Jak stwierdziła: - Osoby, które żyją w nieudanych małżeństwach, mają mniej hamulców, by trwać w nich w nieskończoność.

Tymczasem prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego uważa, że w tego typu przypadkach chodzi zwykle o fakt, że małżonkowie tkwią w nieudanej (ich zdaniem) relacji ze względu na dzieci. Gdy te dorastają i opuszczają dom rodzinny, wówczas łatwiej podjąć decyzję o rozstaniu. Dodał również, że, przyczyną rozwodów są też coraz częściej internetowe znajomości zawierane przez mężczyzn.

Prof. Wiktoria Wróblewska z SGH wskazała jako znaczące także wzrost średniej długości życia. To sprawia, że wydłuża się zarazem okres sprawności seksualnej co prowadzi do tego, że rozpoczyna się częściej nowe, pozamałżeńskie znajomości.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają