Ekshumacja ciała byłego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej miała być przeprowadzona z tych samych powodów co w pozostałych przypadkach dotyczących ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r. Rodzina Janusza Kurtyki miała zastrzeżenia do treści protokołów z sekcji zwłok przeprowadzonej jeszcze w Rosji.
O wydobyciu zwłok Kurtyki z grobu i poddaniu ich szczegółowym badaniom w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie zdecydowała Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Nie wiadomo jednak czy do ekshumacji w ogóle dojdzie. Wdowa po zmarłym, Zuzanna Kurtyka ogłosiła, że jest przeciwna ekshumacji ciała męża.
Czy sprzeciw najbliższego członka rodziny zmarłego ma wpływ na decyzję śledczych? Prokuratorzy mogą zarządzić ekshumację, nawet bez zgody rodziny, gdy w toku śledztwa nie ma innej możliwości wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości. Zgodnie z prawem wola rodziny nie jest bowiem wiążąca dla śledztwa.
Trumna z ciałem Janusza Kurtyki spoczywa w w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Zuzanna KURTYKA nie zgadza się na EKSHUMACJĘ zwłok męża
W najbliższych dniach na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie miała się odbyć ekshumacja ciała zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Janusza Kurtyki. Wydobyciu z grobu zwłok prezesa IPN sprzeciwia się jednak jego żona, Zuzanna Kurtyka. Wdowa po Kurtyce nie chce, by szczątki jej męża były poddawane badaniom. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie może zarządzić ekshumację, nawet jeśli rodzina zmarłego nie wyraża na nią zgody.