Gen chroniący mózg
Naukowcy University of California w San Diego (USA) odkryli, że dzięki genowi Ankrd16 zmniejsza się ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Nieprawidłowe białka mogą tworzyć szkodliwe złogi, których obecność jest typowa dla choroby Alzheimera, Parkinsona czy innych zaburzeń. Gen Ankrd16 zapobiega tworzeniu się białkowych złogów, chroniąc specyficzne neurony, zwane komórkami Purkinjego, które obumierają, gdy procesy korekcji zawodzą.
Jak działa melatonina?
Amerykańscy badacze na podstawie eksperymentów prowadzonych na myszach ustalili, że melatonina poprzez aktywację receptora MT1 hamuje pracę neuronów oreksynowych w bocznej części podwzgórza. Neurony te są odpowiedzialne za pobudzenie organizmu oraz utrzymywanie go w stanie czuwania. Obniżenie ich aktywności wywołuje uczucie senności, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do narkolepsji.
Skomplikowana krew schizofreników
Okazuje się, że we krwi osób ze schizofrenią występuje materiał genetyczny większej liczby typów mikroorganizmów. Naukowcy podkreślają, że na razie nie wiadomo, czy to przyczyna, czy raczej skutek choroby. W próbkach krwi osób ze schizofrenią częściej występują 2 typy bakterii: Planctomycetes i Thermotogae. Badacze stwierdzili także, że we krwi chorych jest mniej limfocytów pamięci immunologicznej CD8+ co może sugerować mechanizm, który odpowiada za zwiększoną różnorodność mikrobiologiczną krwi.
Bobry oczyszczają wodę
Zespół naukowców z University of Exeter przeprowadził badania rodziny bobrów żyjących od 2011 roku na specjalnie ogrodzonym terenie. Okazało się, że dzięki działalności zwierzaków można powstrzymać utratę gleby i jednocześnie oczyścić wodę ze szkodliwego nadmiaru związków azotu oraz fosforu. Jeśli udałoby się przywrócić powszechną obecność bobrów w krajobrazie Wielkiej Brytanii, przyniosłoby to wiele pożytku całemu ekosystemowi.