Szczepionki Oxford/AstraZeneca są jednym z trzech preparatów, które zostały już zatwierdzone do stosowania u dorosłych w Wielkiej Brytanii. Oprócz tego brytyjska służba zdrowia stosuje też szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderny. Do tej pory w Wielkiej Brytanii szczepieniu poddało się ponad 14 milionów ludzi. Otrzymali oni co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa w ramach największego programu szczepień, jaki kiedykolwiek uruchomiono w tym kraju. Padł jednak pomysł, by szczepieniu poddać również osoby poniżej 18. roku życia. Zanim jednak tak się stanie niezbędnie jest przeprowadzanie badań na ochotnikach.
WAŻNE Wiadomo, kto będzie mógł być szczepiony szczepionkami AstraZeneca. Dworczyk podał szczegóły
Instytut Royal College of Paediatrics and Child Health stwierdziło, że Covid-19 rzadko powodował śmierć i poważne choroby u dzieci. Ale zdaniem głównego badacza w badaniu szczepionek oksfordzkich i firmy Astra Zeneca, pediatry prof. Andrew Pollard, szczepienia małoletnich są kluczowe dla całej populacji. - Nowe badania poszerzą naszą wiedzę na temat kontroli koronawirusa SARS-CoV-2 na młodsze grupy wiekowe - powiedział. - Podczas gdy większość dzieci jest stosunkowo odporna na koronawirusa i jest mało prawdopodobne, aby zachorowały z powodu infekcji, ważne jest, aby ustalić bezpieczeństwo i odpowiedź immunologiczną na szczepienie dzieci i młodzieży, ponieważ niektóre dzieci mogą odnieść korzyść ze szczepienia - wyjaśnił. Jak ma wyglądać badanie? Ilu ochotników jest potrzebnych? Jaki jest próg wiekowy?
Naukowcy wykorzystają 300 ochotników, aby ocenić, czy szczepienie - znane jako szczepionka ChAdOx1 nCoV-19 - wywołuje silną odpowiedź immunologiczną u dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Pierwsze szczepienia w ramach próby odbędą się w tym miesiącu, przy czym naukowcy chcą również podać do 240 dzieciom szczepionkę, a pozostałym podać kontrolną szczepionkę przeciw zapaleniu opon mózgowych.