Polak pierwszym takim terrorystą od 9/11

2012-07-19 18:05

Adwokaci Sebastiana Senakiewicza (24 l.) mówią, że sprawa naszego rodaka jest pierwszym przypadkiem, kiedy w stanie Illinois oskarża się w oparciu o surowe przepisy terrorystyczne wprowadzone po zamachach z 11 września 2001 r.

Sebastian Senakiewicz (24 l.), Polak z Chicago znalazł się na czołówkach gazet po tym, jak aresztowało go FBI za m.in. planowanie zamachów w czasie ostatniego szczytu NATO.  Sędzia wyznaczył wobec niego kaucję wyższą, niż dla zatrzymanych tego samego dnia członków organizacji, znanej z radykalnych poglądów... O co więc chodzi w całej tej sprawie? Kim jest Sebastian? Terrorystą – o co oskarżają go agenci federalni. Czy też samotnym, zagubionym człowiekiem, który w złym czasie, w złym towarzystwie powiedział coś, czego dziś w Ameryce głośno nie wolno mówić – jak twierdzą znajomi Sebastiana i osoby, które miały okazję go poznać... Jego adwokaci przyznają, że sprawa naszego rodaka jest pierwszym przypadkiem, kiedy stan Illinois oskarża w oparciu o surowe prawo terrorystyczne wprowadzone po zamachach z 11 września 2001 roku.

Oskarżony przez FBI o terroryzm Polak z Chicago nie przyznaje się do winy. Swoje oświadczenie złożył w sądzie federalnym na początku lipca. Do dnia dzisiejszego – czyli dwa miesiące od zatrzymania – pozostaje w areszcie. Powód? Sędzia – Nicholas Ford – podtrzymał horrendalną kaucję w wysokości 750 tys. dolarów, mimo że Sebastian jest jedynie ubogim mechanikiem. Terminu rozprawy nie wyznaczono. To oznacza, że jak na razie Polak ma bardzo ograniczony kontakt ze światem. Na szczęście adwokaci Sebastiana: Melinda Power oraz Jeffrey Frank, będą robić wszystko, aby doprowadzić do zmniejszenia kaucji – jak powiedział „Super Expressowi” Frank.

Przypomnijmy, że pochodzący spod Grajewa Polak został aresztowany przed szczytem NATO, który odbywał się w Wietrznym Mieście. Wśród wielu przywódców państw był tam też Barack Obama (51 l.), dlatego spotkanie to było ściśle chronione przez agentów specjalnych Federalnego Biura Śledczego (FBI). Dwóch z nich przeniknęło do środowisk młodych „buntowników” i doprowadziło do aresztowania pięciu z nich. Wśród nich znalazł się Sebastian. Jakie zarzuty postawiono Polakowi? Przygotowywanie zamachu terrorystycznego: Sebastian miał ponoć chwalić się po alkoholu, że posiada materiały wybuchowe i planuje wysadzić wiadukt kolejowy w centrum miasta. Takiego wyznania nie mogli przepuścić agenci federalni. Chłopaka aresztowano i dokładnie przetrząśnięto jego dom. Rzecz w tym, że agenci nie znaleźli tam żadnych materiałów, o których mówił Senakiewicz. Krótko po aresztowaniu Sebastiana, w amerykańskich mediach pojawiły się komentarze, że Polak został ukarany dla przykładu, a FBI i policja chciały z niego zrobić kozła ofiarnego, by odstraszyć kolejnych protestujących. Niemniej jednak faktem jest, że Sebastian pozostaje w areszcie. Czego można spodziewać się dalej? „Super Expressowi” udało się porozmawiać z Jeffrey'em Frank, jednym z adwokatów Polaka.

„Super Express”: – Jaką linię obrony przyjmiecie w sprawie Sebastiana?
Jeffrey Frank: – Ciągle jeszcze nad tym debatujemy. Wciąż czekamy na dużą ilość informacji: rządowych, policyjnych, środowiskowych. Nasza obrona opierać się będzie częściowo na treści tych informacji.

Dlaczego sędzia wyznaczył za Sebastiana tak ogromną kaucję w wysokości 750 tysięcy dolarów?
– Kaucja dla Sebastiana jest niewspółmiernie wysoka, ponieważ jest oparta na zarzucie o terroryzm, który jest bardzo poważny. Owszem, istnieje szansa, że może być obniżona. Ale obawiam się, że ze względu na zarzut, który Sebastian ma postawiony, może to być jedynie nieznaczna redukcja.

Kiedy będzie rozprawa?
– Jej  termin nie jest jeszcze ustalony. Ale będzie to prawdopodobnie od sześciu miesięcy do roku, w zależności od tego, jak trudno będzie uzyskać informacje od stanu oraz również inne czynniki obrony, o których nie wolno mi mówić.

W jakim stanie psychicznym jest Sebastian?
– Widziałem go tydzień temu. Mimo całej tej sytuacji wydawał się być w dobrym nastroju i dobrej formie.

Czy to pierwsza tego typu sprawa, którą pan prowadzi?
– Powiem tak: jest to pierwszy raz, kiedy prawo terrorystyczne stanu Illinois jest stosowane od jego zaostrzenia po 9/11. Melinda Power – i inni adwokaci, którzy są w naszym zespole – jest doświadczonym obrońcą kryminalnym i ma duże doświadczenie w sprawach związanych z terroryzmem. Reprezentowała już oskarżonych o federalne zarzuty terroryzmu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają