Atak dronów na siły USA w Syrii.

i

Autor: Shutterstock; Twitter/Clash Report @clashreport

Co się dzieje?

Atak dronów na siły USA w Syrii. Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie

2024-08-11 7:40

Kilku żołnierzy zostało lekko rannych w ataku dronów na jedną z baz USA w Syrii - poinformował w sobotę (10 sierpnia) wieczorem Reuters. Według źródła agencji za atakiem mogą stać grupy wspierane przez Iran. W poniedziałek w nalocie przypisywanym proirańskim bojówkom ucierpiało kilku żołnierzy USA w Iraku. Sytuacja w całym regionie jest najbardziej napięta od wielu miesięcy.

Do ataku doszło w piątek, celem była baza w Rumalyn położona w północno-wschodniej Syrii - powiedział agencji Reutera w sobotę jeden z amerykańskich urzędników. Jak dotąd nikt nie przyznał się do ataku, ale za podobnymi uderzeniami w przeszłości stały proirańskie bojówki - dodało źródło agencji

To drugi poważny atak na siły USA w regionie, o który podejrzewane są grupy wspierane przez Teheran - podkreślił Reuters. W poniedziałek przeprowadzono ostrzał rakietowy amerykańskiej bazy Ain al-Asad w prowincji Anbar na zachodzie Iraku. Pięciu żołnierzy zostało rannych.

Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie 

Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest coraz bardziej napięta. W izraelskim nalocie na Bejrut w zeszłym tygodniu zabito militarnego przywódcę libańskiego Hezbollahu Fuada Szukra. Dzień później w ataku w Teheranie zginął przywódca palestyńskiego Hamasu Ismail Hanije. Iran oskarżył o to zabójstwo Izrael, który nie potwierdził swojego udziału. Zarówno Iran, jak i Hezbollah oraz Hamas zapowiedziały odwet na Izraelu.

USA naciskają na obniżenie napięcia w regionie, obawiając się że seria wzajemnych ciosów może doprowadzić nawet do otwartej wojny. Jednocześnie Waszyngton zapowiedział, że pomoże Izraelowi w obronie przed spodziewanym atakiem Iranu i jego sojuszników.

Iran ogłosił, że ponieważ USA wspierają Izrael, ponoszą również odpowiedzialność za śmierć Hanijego. Szef Pentagonu Lloyd Austin zapowiedział, że USA nie będą tolerowały ataków na swoich żołnierzy stacjonujących w regionie.

CZYTAJ: Atak rakietowy na bazę USA na Bliskim Wschodzie! Co z polskimi żołnierzami?

W Syrii stacjonuje ok. 900 amerykańskich żołnierzy, w Iraku - ok. 2500. Towarzyszą im kontyngenty innych sprzymierzonych państw, w Iraku stacjonują m.in. polscy żołnierze. Głównym zadaniem tych misji jest powstrzymanie odrodzenia się terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie, które niegdyś rządziło dużą częścią obu państw.

III WOJNA ŚWIATOWA wybuchnie na Bliskim Wschodzie? Ocenia ekspert Marcin Krzyżanowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki