Premier Donald Tusk

i

Autor: PAP/Paweł Supernak - Bezpieczeństwo w tym regionie potrzebuje i Europy i Stanów Zjednoczonych - zaznaczył premier Donald Tusk.

Fundusze Putina

Chcą dać zamrożone rosyjskie aktywa Ukrainie. 300 miliardów euro w grze

2025-02-23 17:08

Estonia zamierza poruszyć na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli kwestię wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy. 200 miliardów euro znajduje się w Unii Europejskiej. Komisja Europejska wyraziła poparcie dla propozycji Donalda Tuska dotyczącej użycia rosyjskich środków dla wsparcia Ukrainy.

Rosyjskie miliardy dla Ukrainy? Tusk i Komisja Europejska popierają

Reuters informował, że Rosja mogłaby zgodzić się na wykorzystanie zamrożonych w Europie rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy, ale pod warunkiem, że część środków zostanie przeznaczona na wsparcie terytoriów ukraińskich kontrolowanych przez rosyjskie siły. Estonia jednak odrzuciła ten pomysł.

"Decyzja o wykorzystaniu zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów była krokiem we właściwym kierunku. Nadszedł czas, aby zrobić kolejny" – powiedział minister Tsahkna, cytowany w niedzielę przez Reutersa.

Tallin przygotował także dokument, który ma stanowić punkt wyjścia do dyskusji na ten temat podczas poniedziałkowego spotkania w Brukseli.

W piątek Komisja Europejska wyraziła poparcie dla propozycji Donalda Tuska dotyczącej wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskich dla wsparcia Ukrainy. "Popieramy wszelkie propozycje, które zagwarantują, że Rosja zapłaci za tę katastrofalną wojnę i agresję. Aktywa (rosyjskie–PAP) to coś, co omawiamy, i wszelkie dalsze możliwości, w tym sankcje i sposoby zapewnienia wsparcia finansowego" dla Ukrainy – powiedziała wtedy w Brukseli rzeczniczka KE Anitta Hipper

200/300 mld euro. Czy można zgodnie z prawem przekazać Ukrainie?

Komisja Europejska była też pytana, czy taka konfiskata aktywów rosyjskich byłaby zgodna z prawem.

"Na szczeblu UE skupiamy się na wykorzystaniu zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Wykorzystanie zamrożonych rosyjskich i białoruskich aktywów jest szczegółowo omawiane z państwami członkowskimi i naszymi partnerami międzynarodowymi, w tym USA(…). Jak dotąd są to tylko dyskusje i nie złożono jeszcze żadnego formalnego wniosku” – odpowiedział rzecznik KE Markus Lammert.

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. kraje zachodnie zamroziły prawie połowę rezerw walutowych Moskwy, tj. około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro znajduje się w Unii Europejskiej, głównie w Euroclear - międzynarodowej instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom. Euroclear ma siedzibę w Brukseli.

Druga transza dochodów z zamrożonych aktywów rosyjskich w wysokości 1,9 mld euro zostanie wypłacona Ukrainie w kwietniu.

QUIZ PRL. Od propagandy do popkultury. Sprawdź, jak dobrze znasz hasła i powiedzenia z czasów PRL-u
Pytanie 1 z 10
Dokończ hasło propagandowe: "Program partii – programem..."
QUIZ PRL. Od propagandy do popkultury. Sprawdź, jak dobrze znasz hasła i powiedzenia z czasów PRL-u
Polityka SE Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki