Co zrobić, gdy wpadniesz w łapy oszusta imigracyjnego

2014-11-04 1:00

Większość doradców i prawników imigracyjnych działających na terenie miasta i stanu Nowy Jorku świadczy rzetelne usługi. Ale, niestety, są i tacy, którzy żerują na zdesperowanych ludziach, którzy zrobią wszystko, by tylko zalegalizować pobyt w Stanach. Często bez sprawdzenia kwalifikacji i bez zasięgnięcia drugiej opinii, bezgranicznie wierzą i płacą pseudo-adwokatom bardzo duże pieniądze. Nie zdając sobie zupełnie sprawy, że wpadli w sidła oszusta.

Jak podkreślają eksperci z New York State Consumer Protection Board oraz biura gubernatora i prokuratora okręgowego stanu Nowy Jork, każdy imigrant – bez względu na status – ma prawo do rzetelnej konsultacji. I nie może być wykorzystany czy zastraszony tylko dlatego, że przebywa w USA „bez papierów”. Niestety, wielu imigrantów daje się zastraszyć i wydaje im się, że są kompletnie bezradni. Jak zapewniają przedstawiciele władz stanu, wcale tak nie jest. Owszem, lepiej wcześniej sprawdzić prawnika zanim okaże się, że jest on zwykłym oszustem. Ale nawet jeżeli już ktoś wpadnie w jego sidła, ciągle może szukać pomocy i walczyć o odzyskanie wyłudzonych pieniędzy. Często nie jest to łatwe, a czasami potrzebny jest nawet tzw. proces zbiorowy. Warto jednak próbować.

Jak nie zostać ofiara oszusta

Są sposoby na to, by nie wpaść w szpony oszusta. Specjaliści z New York State Consumer Protection Board podpowiadają:

1. Upewnij się, że wiesz czego naprawdę chcesz i jaki rodzaj sponsorowania ci przysługuje. Można to sprawdzić czy to na stronie Urzędu Imigracyjnego (www.uscis.gov) gdzie znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Można również zadzwonić na różne infolinie. Może bywa to i czasochłonne, ale może nam zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy.

2. Nie wierz, jeżeli doradca, czy prawnik mówi ci, że może w ciągu kilku dni załatwić ci dokumenty, bo „ma znajomości w USCIS”

3. Bądź czujny jeżeli ktoś ogłaszający się jako „notario” zapewnia cię, że będzie ciebie reprezentować w Urzędzie Imigracyjnym lub w sądzie imigracyjnym. Taka osoba może co najwyżej pomóc skompletować dokumenty lub podpowiedzieć co robić dalej. Notario nie jest prawnikiem imigracyjnym z odpowiednią licencją stanową!

4. Bądź ostrożny korzystając z usług imigracyjnych oferowanych przez różne agencje – czy to podróży lub nieruchomości.

5. Zadawaj pytania. Masz prawo zapytać swojego konsultanta czy prawnika o to, gdzie skończył szkołę, czy posiada odpowiednią licencję. Jeżeli nie chce tego zrobić, to może to świadczyć o jego nieuczciwości

6. Nie płać nigdy za nic z góry! Szczególnie, jeżeli konsultant sugeruje, że nadpłata może przyspieszyć proces legalizacji pobytu. Tak się nie dzieje. USCIS jest urzędem federalnym i ma swoje konkretne stawki za konkretne formularze.

7. Jeżeli wiesz, że w twojej sytuacji imigracyjnej nie kwalifikujesz się na jakąś formę sponsorowania, nie wierz w cuda, gdy prawnik zapewnia, że on ma takie znajomości w USCIS, iż jest w stanie ci to załatwić. Oczywiście za odpowiednią opłatą.

8. Pamiętaj, że decydując się na usługi danego prawnika czy konsultanta, masz prawo uzyskać na piśmie umowę/kontrakt jaki zawarliście – czyli czego oczekujesz w zamian za jakie pieniądze.

9. Nigdy nie zgadzaj się na sugestię, że można przekupić urzędnika imigracyjnego. To bardzo poważne przestępstwo.

10. Nigdy nie podpisuj pustych formularzy!

11. Nie bój się zasięgnąć drugiej opinii.

12. Staraj się nie płacić gotówką. Używaj raczej czeków lub money order


Jak sprawdzić prawnika

Czasami sprawa imigracyjna jest na tyle skomplikowana, że sam doradca czy konsultant imigracyjny nie wystarczą. Potrzebujesz prawnika z licencją na wykonywanie zawodu w danym stanie. Każdy może to sprawdzić – i powinien to zrobić.

Zawsze sprawdzaj czy prawnik, na którego się zdecydowałeś ma licencję w stanie Nowy Jork. Aby to zrobić skontaktuj się z:

The New York State Unified Court System

Attorney Registration Unit

212-428-2800

[email protected]


Gdzie znajdziesz pomoc

Jeżeli czujesz, że padłeś ofiarą oszusta imigracyjnego, tutaj możesz szukać pomocy i wskazówek co robić dalej:


1. New York State Consumer Protection Board

www.nysconsumer.gov

1-800-NYS-1220 (1-800-697-1220)


2. New York Immigration Hotline

1-800-566-7636


3. New York State Department of Law

1-800-771-7755


Oprac. sal na podst. materiałów New York State Consumer Protection Board

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają