Ptasia grypa znów przeniosła się na człowieka. Jest komunikat chińskich naukowców
O ptasiej grypie było głośno na długo przed pandemią koronawirusa. Potem Covid-19 zdecydowanie przyćmił wirusa H5N1 i jego rozmaite mutacje. Od czasu do czasu temat wraca razem ze zwiększeniem ilości zakażeń. Tym razem o ptasiej grypie znów jest głośno z powodu pewnego obwieszczenia chińskich lekarzy cytowanych przez „South China Morning Post”. Jak ogłosili, właśnie odnotowano trzeci w historii przypadek zakażenia człowieka wirusem grypy ptaków H3N8. Pierwsze tego rodzaju zarażenie miało miejsce również w Chinach w roku ubiegłym. Jak podano, zarażona osoba to 56-letnia kobieta ze schorzeniami towarzyszącymi, która miała kontakt zarówno z domowym drobiem, jak i z dziki ptakami. Naukowcy podkreślają, że tego rodzaju zakażenia są sporadyczne, a ryzyko transmisji wirusa wśród ludzi jest niskie.
Czy ptasia grypa jest niebezpieczna dla ludzi? Jakie są objawy ptasiej grypy?
W niektórych przypadkach ptasia grypa może być śmiertelnym zagrożeniem także dla człowieka. Ale ptasia grypa ptasiej grypie nierówna. Jak dotąd zidentyfikowano 140 mutacji tego wirusa. Dużą śmiertelność wśród drobiu wywołują szczepy H5 I H7. W przypadku najbardziej zjadliwych odmian śmiertelność wśród ptactwa wynosi niemal sto procent. Najbardziej narażone są indyki i kury. Szybkiemu tworzeniu się nowych i groźnych odmian sprzyja środowisko, w którym duża liczba ptaków nagromadzona jest na niewielkiej powierzchni. Człowiek jak najbardziej może zarazić się wirusem ptasiej grypy, nawet przebywając w odległości do metra od zakażonego ptactwa lub jego odchodów. U ludzi ptasia grypa wywołuje objawy podobne do zwykłej grypy:
*ból głowy*gorączka*dreszcze*bóle mięśniowe i kostno-stawowe*suchy kaszel*ogólne osłabienie i wyczerpanie organizmu.
W ciężkich przypadkach ptasia grypa u zarażonego człowieka może jednak wywoływać zaburzenia układu oddechowego, w tym zapalenie płuc.