Jest rok 1927 roku. Louis B. Mayer, właściciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer zaczyna czuć się zagrożony przez coraz prężniej funkcjonujące związki zawodowe. Zaczyna więc skrzykiwać znajomych i przyjaciół z branży, po czym powoli tworzy elitarną akademię, która negocjowałaby ze związkami zawodowymi i zajęłaby się promocją filmów. I tak właśnie rodzi się instytucja znana dziś pod nazwą Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. Na tym jednak Mayer nie poprzestał. Chciał bowiem, żeby Akademia kojarzyła się z wielką sławą i blichtrem. I wymyślił: trzeba zacząć wydawać przyjęcia, podczas których można będzie przyznawać nagrody dla najlepszych filmowców. I właśnie idea przyznawania wyróżnień okazała się być najbardziej problematyczna.
Oscary 2024. Jak to wszystko się zaczęło?
Nie wiadomo było, kto i na jakich zasadach miałby wskazywać nagrodzonych w sposób, który wykluczałby oskarżenia o nepotyzm. Te jednak pojawiały się tak czy inaczej. Zdarzyło się np., że właśnie z tego powodu Akademia nagle zmieniała zdanie, odbierała statuetkę komuś, kto już ją dostał i wręczała ją komuś innemu. Zdarzało się także, że zanim werdykt członków Akademii poznawali laureaci, informacje o zwycięzcach drukowały gazety. Właśnie dlatego od dziesiątek lat oscarowe rozstrzygnięcia są trzymane w ścisłej tajemnicy aż do samego końca. A jak wyglądało pierwsze w historii rozdanie Oscarów? Gala odbyła się w 1929 roku i trwała... 15 minut, a część gości nawet nie została do końca. Potem wszystko diametralnie się zmieniło, teraz na gali rozdania Oscarów chciałby być każdy.
Najciekawsze fakty!
- Statuetka Oscara jest wykonana z "britannium" i pokryta 24-karatowym złotem. Waży około 4 kilogramów i mierzy 35 centymetrów. To rycerz oparty obiema dłońmi o miecz, który stoi na rolce z taśmą filmową. Figurkę zaprojektował niejaki Cedric Gibbons, a stało się to w 1928 roku. Legenda głosi, że narysował ją na serwetce podczas jednego z bankietów.
- Twórcą, który ma wciąż niepobity rekord liczby nominacji do Oscara, pozostaje Walt Disney, który miał ich na koncie 59! Żyjącym artystą z największą liczbą nominacji jest kompozytor John Williams (92 l.), który w tym roku zdobył 54. nominację za film muzykę do filmu "Indiana Jones i tarcza przeznaczenia".
- Bradley Cooper jest piątą najczęściej nominowaną żyjącą osobą, która nigdy nie zdobyła Oscara. Był nominowany 12 razy, ale nigdy nie wygrał. Dołącza tym samym do grona największych przegranych: inżyniera dźwięku Grega P. Russella (16 nominacji), kompozytora Thomasa Newmana (15), autorki tekstów Diane Warren (15) i kierownika efektów specjalnych Daniela Sudicka (13).
- Najmłodszą zdobywczynią Oscara w historii była Shirley Temple, która w wieku zaledwie sześciu lat zdobyła w 1934 roku pierwszą w historii Nagrodę Akademii dla Młodzieży – nagrodę, która nie jest już przyznawana.
- Najwięcej, bo po 14 nominacji do Oscarów, dostały w całej historii trzy filmy: "Wszystko o Ewie", "Titanic" i "La La Land".
- Filmem, który jako jedyny w historii zdobył nagrody we wszystkich kategoriach, w jakich był nominowany, jest "Władca pierścieni" (11 nominacji - 11 nagród).
- W 1938 Akademia uhonorowała Walta Disneya jednym Oscarem tradycyjnej wielkości i siedmioma miniaturowymi statuetkami za animację "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".