Synod biskupów będzie testem dla pontyfikatu papieża Franciszka (78 l.) oraz jego reform. Kościół zajmie się najtrudniejszymi tematami katolickiego nauczania, m.in. parami homoseksualnymi i wolnymi związkami. Jednak najważniejszą z omawianych kwestii będzie sytuacja rozwodników w Kościele.
Papież ma poruszyć sprawę zakazu udzielania sakramentu komunii świętej osobom rozwiedzionym. Kościół podjął ten temat po tym, jak w kwietniu tego roku Ojciec Święty zadzwonił do rozwódki z Argentyny w odpowiedzi na jej list. W długiej rozmowie zezwolił rodaczce na udział w eucharystii. - W Watykanie od dawna rozważamy ten problem, gdyż rozwiedziona osoba, przyjmując komunię, nie czyni nikomu krzywdy. Odrobina chleba i wina nikomu nie szkodzi - powiedział wtedy Franciszek. W niedzielę natomiast podkreślił, że w Kościele musi być miejsce dla rozbitych rodzin. - Uważam, że jest to długa droga, którą Kościół musi przebyć - dodał. Oświadczył też, że osobom po rozwodzie trzeba pomagać i nie należy ich potępiać.
Synod potrwa do 19 października. Wezmą w nim udział 253 osoby duchowne i świeckie, w tym 190 kardynałów i biskupów z całego świata oraz 13 małżeństw z 5 kontynentów.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail
Zobacz: Rolnik szuka żony, odcinek 5. WILEKA KŁÓTNIA o Grzegorza! Dziewczyny skoczą sobie do gardeł!