Komisja Europejska

i

Autor: ThinkstockPhotos Gmach Komisji Europejskiej w Brukseli.

Dotychczas KE podpisała umowy na dostarczenie 1,2 MLD dawek SZCZEPIONEK

2020-11-18 18:42

Już pięć umów o dostawy szczepionek przeciwko SARS-CoV-2/COVID-19 podpisała Komisja Europejska w imieniu państw członkowskich Unii. Dotychczas zawarto je z koncernami: AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV i BioNtech-Pfizer oraz ostatnio z europejską firmą farmaceutyczną CureVac. Następną umowę KE podpisze z Moderną, z która jest jest już po pomyślnie zakończonych wstępnych rozmowach.

Piątą umowę zawarto (17 listopada) na wstępny zakup 225 mln dawek z opcją zamówienia 180 mln kolejnych. Oczywiście transakcja będzie dotyczyła szczepionek „bezpiecznych i skutecznych”. Szczepionka CVnCoV będzie produkowana w Europie. Informowaliśmy, że nie wymaga transportowania w stanie zamrożonym, jak to jest w przypadku produktu Pfizera. W komunikacie KE podkreśla, że „umowa z CureVac powiększa szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie”, a „zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione”. Jak poinformowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen „do tej pory Komisja zabezpieczyła co najmniej 1,2 mld dawek i wywiązuje się ze swojego zobowiązania do zapewnienia sprawiedliwego dostępu do bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo szczepionek nie tylko obywatelom Unii Europejskiej, ale również najuboższym i najbardziej narażonym ludziom na świecie”.

Zarażona koronawirusem, w śpiączce, urodziła dziecko.

Dodać trzeba, że staraniem KE firmę CureVac wsparto 75 mln euro pożyczki. W komunikacie podkreśla się, że „Komisja Europejska stawia sobie również za cel zagwarantowanie, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących, a nie tylko dla mieszkańców Unii. Nikt nie będzie bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni. Z tą myślą Komisja od 4 maja 2020 r. zebrała już prawie 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, globalnej kampanii na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz globalnego ożywienia gospodarczego”.

W środę (18 listopada) KE ogłosiła kolejną ważną nowinę dotyczącą walki z pandemią. Przedstawiła rekomendacje w sprawie szybkich testów antygenowych do diagnozowania SARS-CoV-2/COVID-19. Zaleciła ich stosowanie głównie u osób wykazujących objawy COVID-19. Choć nie są one tak dokładne, jak testy genowe RT-PCR, to wynik otrzymuje się wielokrotnie szybciej. A ten walor, w opinii KE i jej ekspertów, może być kluczowym w walce z epidemią. Jak podaje PAP za Reutersem Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, podkreśla, że testy pokazują, jaki jest zasięg i etap rozprzestrzeniania się wirusa, jak się rozwija pandemia. Ten temat ma pojawić się na czwartkowej wideokonferencji unijnych przywódców – zapowiada brukselski korespondent PAP.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki