Nie do uwierzenia!

Drastycznie spada liczba przestępców! W więzieniach powstają kina i hotele

2024-10-21 12:04

Brzmi jak utopia, a jednak! W jednym z krajów w Europie w ciągu 11 lat dwukrotnie spadła liczba osób osadzonych w zakładach karnych. Aby jakoś poradzić sobie z budynkami więzień, które w związku z tym stały puste, państwo zaczęło je przekształcać w kina i hotele. O jaki kraj chodzi?

To naprawdę brzmi niewiarygodnie - podczas gdy wiele krajów ma problem z brakiem miejsc dla przestępców, ten jeden przekształca więzienia w kina i hotele. A chodzi o... Holandię. Jak donosi portal Deutsche Welle, liczba osób osadzonych w zakładach karnych, przypadających na 100 tys. mieszkańców, spadła dwukrotnie w latach 2005-16 i od tego czasu ten współczynnik pozostaje tam stabilny. Na potwierdzenie - wyniki badań. Według danych Uniwersytetu w Lejdzie, między 2005 a 2016 rokiem liczba więźniów w Holandii, przypadających na 100 tys. mieszkańców, zmniejszyła się z 94 do 51. Po 2016 roku trend spadkowy wyhamował, ale wielkość współczynnika pozostaje stabilna i waha się w granicach 50-70 - czytamy.

Holandia. Centrum rozrywki w więzieniu

PAP przywołuje dane: w 2022 roku w UE współczynnik inkarceracji wyniósł 108 więźniów na 100 tys. mieszkańców. Poniżej tej średniej były m.in. Finlandia (52), Słowenia (65), Holandia (64). Na przeciwległym biegunie znalazły się Węgry (200), Polska (190) oraz Czechy i Słowacja (po 181). Jak na razie Holandia jest jednym z niewielu krajów, w których liczba osadzonych się zmniejsza. Ten sam trend, ale na zdecydowanie mniejszą skalę widać także między innymi w Niemczech, Czechach, Rumunii i krajach bałtyckich. Mniej więźniów oznacza mniejsze zapotrzebowanie na więzienia. Dlatego Holandia od kilku lat przekształca zakłady karne w centra rozrywki i hotele. Jednym z ciekawszych tego przykładów jest Koepelgevangenis w mieście Haarlem, więzienie z początku XX w. z charakterystyczną monumentalną kopułą. Po zamknięciu w 2016 roku budynek znalazł wpierw przeznaczenie jako centrum dla azylantów, a teraz znajdują się w nim kino i centrum kultury.

Holandia ekstremalnie bezpieczna czy nieudolna?

Jak to się dzieje, że w Holandii maleje liczba przestępców? Tłumaczy DW. "W 2006 roku wprowadzono tam reformę, mającą na celu przyspieszenie postępowań sądowych. Jednym z jej założeń było to, żeby prokuratorzy mogli zajmować się niektórymi sprawami bez udziału sędziego i nakładać takie kary, jak m.in. grzywna czy nakaz prac społecznych. Zmiana ta poskutkowała skróceniem czasu odsiadki i naciskiem na rozwiązania alternatywne wobec kary pozbawienia wolności. Innym powodem zmian jest zmniejszenie przestępczości. Między 2005 a 2016 rokiem łączna liczba wykroczeń spadła z 1,35 mln do 930 tys.". Nie musi to jednak oznaczać, że Holandia to ekstremalnie bezpieczny kraj. Dziennikarze portalu zauważają bowiem, że mniejsza liczba skazanych może wynikać także między innymi z niewydolności służb i tego, że wiele przestępstw zostaje niewykrytych. "Ilustracją tej bezradności jest chociażby wzrost zagrożenia ze strony gangów narkotykowych w ostatnich latach". 

To w tym więzieniu karę odbywa Mariusz Kamiński

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają