W oświadczeniu przedstawiciele Departamentu Stanu napisali, że podwyżka jest konieczna, ponieważ „dotychczasowe opłaty z wielu różnych względów nie pokrywają rzeczywistych kosztów nieimigracyjnych procedur wizowych”. Poza wymienionymi wcześniej wizami, wzrosną również opłaty przy wnioskach o wizy dla pracowników tymczasowych (H), transferowe (L), wizy dla osób wybitnie uzdolnionych (O), sportowców i artystów (P), członków programów międzynarodowej wymiany kulturalnej (Q) oraz duchownych (R). Zamiast dotychczasowych 150 dol. trzeba będzie zapłacić 190 dolarów.
Jest też i dobra wiadomość. Obniżone zostały opłaty za wizy dla inwestorów (E) oraz narzeczonych obywateli USA – z 350 dolarów do 240 dolarów. Zmniejszone zostaną także opłaty związane z rozpatrywaniem petycji osób ubiegających się o stały pobyt w USA. Za aplikację dla najbliższego członka rodziny (współmałżonka, dziecko) zamiast dotychczasowych 330 dol. opłata wyniesie 230 dol. Największa obniżka dotyczy petycji imigracyjnych składanych dla pracowników: z 720 dolarów opłata obniżona zostanie do 405 dolarów.
Drożej za wizę do USA
Podczas gdy kolejni politycy deklarują swoją pomoc w zniesieniu wiz dla Polaków, Departament Stanu postanowił podnieść za nie opłaty. Amerykańska administracja zapowiedziała, że już od 13 kwietnia opłaty przy składaniu wniosków o wizy na przyjazd turystyczny, biznesowy, dziennikarski oraz na studia wyższe i wymianę naukową zostaną podniesione ze 140 na 160 dolarów.