Dziś Międzynarodowy Dzień Cukrzycy!

2013-11-14 9:50

Na świecie żyje 371 milionów osób z cukrzycą, z czego 280 milionów to chorzy zagrożeni rozwojem powikłań! Ze względu na coraz gorsze nawyki żywieniowe liczba chorych wciąć rośnie. IDF podaje, że w 2030 roku chorych będzie ponad pół miliarda. W Polsce problem cukrzycy dotyczy około 3 milionów osób!

Światowy Dzień Cukrzycy to międzynarodowe wydarzenie, obchodzone corocznie 14 listopada - w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. „Święto” cukrzyków ustanowione zostało przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku, która na swoich stronach internetowych przypomina, że tegoroczna kampania przebiega pod hasłem „Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość”.

Przez niektórych choroba zwana jest dżumą XXI wieku. W 2006 roku ONZ uchwaliła rezolucję uznając plagę cukrzycy za pierwszą, niezakaźną epidemię. Szacuje się, że na całym świecie z cukrzycą zagrożoną rozwojem powikłań zmaga się ponad 285 milionów pacjentów. W Polsce problem dotyczy około 3 milionów osób.

Zobacz też: Gorzka słodka choroba

Według informacji podanych na stronach Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej i Centrum Zdrowia Dziecka, na świecie co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund 1 osoba umiera z powodu powikłań tej choroby. Tylko w ciągu roku choroba zabiera z tego świata 4 miliony osób. Cukrzyca jest również jedną z głównych przyczyn ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udarów i amputacji. Obecnie dotyka ok. 7% populacji osób dorosłych na całym świecie, w Polsce jest to ok 5% całej populacji czyli ok 3 milionów osób.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Cukrzycy, Stowarzyszenie Polskiej Federacji Edukacji i Diabetologii działające przy Centrum Zdrowia Dziecka zorganizowało bezpłatne pomiary glikemii oraz konsultację diabetologów, które co roku odbywają się w wybranych szpitalach w Warszawie. Na takie pomiary i konsultację można udać się dzisiaj między 8 :00 a 14:00 do:

Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”,

Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego SP CSK,

Kliniki Endokrynologii CMKP Pododdziału Diabetologii i Zaburzeń Metabolicznych I Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Bielańskim.

Edukacja na temat cukrzycy jest niezwykle ważna, przede wszystkim ze względu na to, że ta choroba może dotknąć dosłownie każdego. Wielu ludzi żyje w przekonaniu, że jest to choroba dziedziczna, czyli taka, którą otrzymujemy w genach. W związku z tym wiele osób sądzi, że jeśli choroba nigdy nie pojawiła się w ich rodzinie to ich też nie dotknie. Otóż są one w błędzie. Owszem istnieje taki rodzaj cukrzycy, lecz wyróżniamy ich o wiele więcej. Są to tak zwane „typy”.

Najczęściej spotykana jest cukrzyca typu II, tylko w naszym kraju dotyczy, aż 4% społeczeństwa. Jej przyczyny nie są całkowicie związane z genami. Większe znaczenie ma tryb życia jaki prowadzimy i uwarunkowania środowiskowe- czyli czynniki zależne w dużej mierze od nas. Najważniejszym z nich jest otyłość, która spowalnia działanie insuliny na na tkanki organizmu. Innym czynnikiem jest towarzysząca otyłości mała aktywność fizyczna, która oprócz tego, że przyczynia się do wzrostu masy ciała, hamuje zużywanie glukozy (cukru) w procesach energetycznych. W efekcie we krwi zachowuje się zbyt duża ilość cukru.

Czytaj również: Groźna słodka choroba

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna podkreśla, że do wystąpienia cukrzycy przyczyniają się zarówno predyspozycje genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. W rozwoju niektórych typów cukrzycy kluczową rolę odgrywają złe nawyki żywieniowe, dlatego profilaktyka tej choroby w dużej mierze opiera się na zdrowym odżywianiu i utrzymywaniu prawidłowej wagi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają