Dziś rusza mała amnestia Obamy

2012-08-15 17:09

Od 15 sierpnia, czyli już można wysyłać wnioski o legalizację pobytu w USA uczniów i studentów. Jest to tzw. amnestia młodzieżowa, wprowadzona przez prezydenta Obamę. Same władze określają dekret jako Deferred Action for Childhood Arrivals, czyli odstąpienie od deportacji osób, które przyjechały jako dzieci. Urząd Imigracyjny na stronie uscis.gov określa szczegółowo kto i na jakich warunkach może zgłaszać się po legalizację pobytu.

O amnestii w Stanach mówi się od dawna. Kilka razy Kongres podejmował próbę wprowadzenia tzw. Dream Act, czyli ustawy dającej młodym imigrantom drogę do legalizacji i obywatelstwa na określonych warunkach. Za każdym razem jednak ustawa przepadała.
Ponieważ nie udawało się w Kongresie, prezydent Barack Obama (51 l.) własną decyzją wydał Urzędowi Imigracyjnemu polecenie o zaprzestaniu deportacji młodzieży. Różnica między jego dekretem a Dream Act – czyli ogólną legalizacją wszystkich uczących się imigrantów przez Kongres – jest bardzo znaczna. Prezydencka decyzja nie daje bowiem imigrantom zielonych kart, ani tym bardziej drogi do obywatelstwa. Ten przywilej pozostaje nadal jedynie w mocy Kongresu.
Obecny program daje im jednak czasową legalizację pobytu i prawo pracy na dwa lata z koniecznością wystąpienia o przedłużenie. Imigranci zyskują to, że nie muszą obawiać się deportacji. I choć na razie nie mają szans na zielone karty, mogą spokojnie żyć i czekać na ewentualne inne ustawy kongresowe, które ich obejmą.

Kogo obejmuje „amnestia”?

• osoby, które do 15 czerwca 2012 r. nie ukończyły 31. roku życia
• przyjechały  do USA przed ukończeniem 16. roku życia
• przebywają nieprzerwanie w USA od 15 czerwca 2007 r. do chwili obecnej
• były fizycznie obecne w USA w dniu 15 czerwca 2012 r. i są obecne w USA w chwili składania wniosku
• wjechały nielegalnie przed 15 czerwca 2012 r. lub straciły legalność statusu imigracyjnego przed 15 czerwca 2012 r.
• są obecnie uczniami szkół, ukończyły szkołę średnią lub uzyskały świadectwo GED, służyły w Coast Guard lub siłach zbrojnych USA
• nie są skazane za przestępstwa

Jakie przestępstwo eliminuje kandydata?

Przestępstwo określane jako „felony”, trzy wykroczenia (misdemeanor) lub jedno poważne wykroczenie. DHS definiuje poważne wykroczenie jako takie, które skutkuje karą powyżej 90 dni aresztu. Niektóre wykroczenia są poważne bez względu na wysokość kary, jak np. przemoc domowa, włamanie, przestępstwo z bronią w ręku lub handel narkotykami. Drobne wykroczenia, jak np. jazda bez prawa jazdy nie są liczone jako wykroczenia. Kandydaci przejdą badanie przeszłości kryminalnej i będą musieli zgłosić się na złożenie odcisków palców.

Czy osoby, których sprawy deportacyjne już się toczą, mogą zgłaszać się do programu?

Tak, tocząca się sprawa nie dyskwalifikuje kandydata. Każdy przypadek będzie rozpatrzony indywidualnie, zależnie od przyczyn skierowania do deportacji. Zgłaszać mogą się także osoby przebywające w areszcie imigracyjnym, ich przypadki także będą rozpatrzone.

Czy rodzice osób objętych programem mogą wysyłać swoje wnioski?

Nie, program obejmuje jedynie osoby, które bezpośrednio spełniają warunki. Rodzice i dalsza rodzina nie mogą z niego skorzystać.

Ile lat musi mieć kandydat, by wystąpić o odstąpienie od deportacji?

Poza innymi określonymi warunkami – nie więcej niż 31 w dniu 15 czerwca 2012 r. i co najmniej 15 lat w chwili wysyłania wniosku. Dla osób, których sprawa deportacyjna już się toczy, warunek ukończenia 15 lat nie jest wymagany.

Czy krótki wyjazd ze Stanów eliminuje kandydata?

Krótki wyjazd z zamiarem powrotu przed 15 sierpnia 2012 r. nie eliminuje kandydata. Każdy przypadek będzie oceniany indywidualnie.

Czy po legalizacji uzyskam prawo do wyjazdu i powrotu do USA?

Nie. Każdy, kto zamierza skorzystać z programu nie powinien opuszczać USA po 15 sierpnia 2012 r. Kto opuści kraj po tym dniu, straci prawo do korzystania z programu. Po uzyskaniu legalizacji każdy wyjazd z USA będzie wymagać zgody USCIS na powrót, czyli tzw. advance parole.

Jakie dowody są przyjmowane, by okazać fakt przyjazdu do USA przed ukończeniem 16 lat?

Dokumenty bankowe, medyczne, zapisy szkolne, zaświadczenia od pracodawcy lub zapisy wojskowe.

Jak udowodnić nieprzerwany pobyt w USA przez ostatnie pięć lat?

Podobnie: mogą to być dokumenty bankowe, medyczne, zapisy szkolne, zaświadczenia od pracodawcy lub zapisy wojskowe.
Czy od decyzji odmownej będzie przysługiwać odwołanie?
Nie, w tym przypadku nie będzie odwołań od decyzji USCIS.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki